جبران عقب‌ماندگی‌های حوزه فضایی با کمک دانشگاه‌ها


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آیین بزرگداشت روز فناوری فضایی که صبح امروز در محل موزه ارتباطات کشور و با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و حسن سالاریه رئیس سازمان فضایی و جمعی از مدیران و کارشناسان فضایی کشور برگزار شد، گفت: صنعت فضایی نه فقط در حوزه اقتدار و بازدارندگی اهمیت دارد بلکه یک صنعت کاربردی است و هم‌اکنون به ضرورتی مهم در زندگی مردم تبدیل شده است.

وی با اشاره به اینکه فناوری‌های فضایی در لبه دانش روز هستند، افزود: پیشرفت ما در صنعت فضایی به معنای آن است که متخصصین ما به پیچیده ترین فناوری ها دست پیدا کرده اند که نوید بخش ارتقای سایر صنایع کشور هم خواهد بود.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه ما هم اکنون جزء ۱۰ کشور نخست دارای چرخه کامل ساخت و پرتاب ماهواره و ماهواره‌بر هستیم، گفت: اینکه کارشناسان این حوزه در شرایط دشوار تحریم به این نقطه رسیده‌اند و چراغ صنعت فضایی را روشن نگه داشته‌اند نشان از مجاهدت فعالان این حوزه دارد.

کاربردی کردن هر چه بیشتر صنعت فضایی در زندگی مردم از دیگر محورهایی بود که وزیر ارتباطات بر آن تاکید کرد.

وی به توجه جدی و راهبردی دولت سیزدهم به صنعت فضایی اشاره کرد و افزود: ظرفیت‌های خلاق، متعهد و متخصص در این حوزه فراوانند و برنامه ما این است که با استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها و حمایت شخص رئیس جمهوری بتوانیم عقب ماندگی‌های این حوزه را جبران کنیم.

وزیر ارتباطات توسعه برنامه‌های فضایی را باعث ایجاد امید و خودباوری در کشور دانست و از تمام مسوولین این حوزه خواست برنامه‌های مصوب شورای عالی فضایی را در زمان خود اجرا کنند.

در مراسم امروز از سامانه‌های «آتش‌بان» برای پایش ماهواره‌ای آتش فعال و مدیریت آتش‌سوزی، «کرانه» برای رصد رودخانه‌ها، تالاب‌ها و بدنه‌های آبی کشور، «آفاق» برای پایش گرد و غبار و آلودگی هوا، و همچنین سامانه «کیهان» برای رصد آنلاین آسمان و داده‌گیری از اجرام سماوی از طریق رصدخانه خیام سازمان فضایی رونمایی شد.

همچنین در پایان این مراسم وزیر ارتباطات از نمایشگاه دستاوردهای جدید فضایی کشور دیدن و از نزدیک با فعالان و کارشناسان این حوزه گفت و گو کرد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

ارتقای زیست‌بوم هوش مصنوعی برای بهبود سیاستگذاری و توسعه کسب‌وکار
تامین سرویس‌ مورد نیاز دستگاه‌ها برای اتصال به پنجره دولت هوشمند
ابداع اپلیکیشنی برای حمل و نقل نابینایان با وسایل نقلیه عمومی
توئیتر به علت نقض حریم شخصی کاربران ۱۵۰ میلیون دلار غرامت می‌دهد