جدال گوگل و اروپا برای جریمه ۴.۳۴ میلیارد یورویی


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورونیوز، فصل جدیدی در جدال قانونی بین گوگل و اتحادیه اروپا آغاز شده زیرا این شرکت آمریکایی خواستار تجدیدنظر در جریمه ۴.۳۴ میلیارد یورویی به دلیل رفتارهای ضد رقابتی شده است.

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۸ میلادی این جریمه سنگین را برای گوگل تعیین و دلیل آن را محدودیت‌های غیرقانونی بر دستگاه‌های مجهز به سیستم عامل اندروید جهت تثبیت سلطه خود بر بازار اعلام کرد.

اکنون دادرسی ۵ روزه در دادگاه عمومی اتحادیه اروپا (واقع در لوگزامبورگ) سرنوشت این جریمه را تعیین می‌کند. این مبلغ بالاترین جریمه ای است که توسط کمیسیون اتحادیه اروپا و در نتیجه یک تحقیق آنتی تراست تعیین شده است. مبلغ جریمه با توجه به درآمد گوگل از سرویس‌های تبلیغاتی در بازار اروپا تعیین شده بود.

کمیسیون اتحادیه اروپا معتقد است گوگل تولید کنندگان دستگاه‌های اندروید را وادار به نصب پیش فرض ۳ اپ می‌کند. این اپلیکیشن‌ها موتور جستجوی گوگل، مرورگر کروم و پلی استور هستند. همچنین مقامات معتقدند شرکت آمریکایی اجازه نمی‌دهند تولید کنندگان موبایل دستگاه‌هایی با نسخه‌های تغییر یافته اندروید را بفروشند.

چنین عملکردهایی نوآوری و ورود به بازار برای توسعه دهندگان اپ را مشکل می‌کند و در نتیجه رقابت کاهش می‌یابد. این امر به نوبه خود مزایای استفاده از رقابت آزاد برای مشتریان را از بین می‌برد. بیش از ۸۰ درصد موبایل‌های اروپا مجهز به اندروید هستند.

از سوی دیگر بیشترین درآمد گوگل مربوط به موتور جستجوی آن است. کمیسیون اتحادیه اروپا معتقد است با اجباری شدن نصب پیش فرض اپ چستجوی گوگل روی تمام دستگاه‌های اندروید، این شرکت مطمئن می‌شود مالکان دستگاه از موتورجستجوی آن استفاده می‌کنند. چنین عملکردی درآمد گوگل را بیش از پیش افزایش می‌دهد و سلطه آن بر بازار را قدرتمندتر می‌کند.

این درحالی است که گوگل با جریمه ای ۱.۴۹ میلیارد دلاری به دلیل رفتارهای نامناسب در تبلیغات آنلاین و جریمه ۲.۴ میلیارد دلاری برای تبعیض علیه برخی محصولات در نتایج موتور جستجوی خود نیز روبرو است.

در کل این شرکت برای پرداخت بیش از ۸.۲ میلیارد یورو جریمه مربوط به عملکردهای آنتی تراست در اتحادیه اروپا مقابله می‌کند.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

توافق جدید کشورهای G7 چگونه آینده حکمرانی داده را تغییر می دهد
شناسایی گسل‌ها و فرونشست‌ها ماهواره‌ای می‌شود
اطلاعیه مرکز ملی فضای مجازی درباره حمله سایبری به سامانه سوخت
تمام زیرساخت‌های ارتباطی کشور بدون مشکل در حال خدمات‌رسانی هستند