جزییات المپیاد جهانی کامپیوتر اعلام شد/ همکاری با کارمند گوگل


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرنگار مهر، حمید رضا عظمتی در  نشست خبری المپیاد جهانی کامپیوتر ۲۰۱۷. گفت: این دوره از مسابقات جز پر تعدادترین مسابقات بوده است و تعداد  ۸۵کشور در قالب تیم های چهارنفره شرکت خواهند کرد و این دوره برای اولین بار شاهد حضور کشور فلسطین نیز هستیم.

عظمتی در خصوص تسهیلات به دانش آموزان شرکت کننده نیز تاکید کرد: افرادی که بتوانند در این المپیاد رتبه بیاورند بدون کنکور می توانند در دانشگاه تحصیل کنند.

وی تاکید کرد: افتتاحیه این المپیاد جهانی از هفتم مرداد ماه در برج میلاد برگزار می شود و اختتامیه آن در روز پنج شنبه ۱۴ مرداد ماه است.

وی بیان کرد:  در روز یکشنبه هشتم و سه شنبه دهم مرداد ماه امتحان مسابقات علمی برگزار می شود.
 

همکاری کارمند گوگل در این مسابقات

همچنین; محمد علی آبام رییس کمیته المپیادد جهانی کامپیوتر ۲۰۱۷ در نشست خبری اظهار کرد:  در المپیاد های جهانی سه کمیته بین المللی, علمی و فنی فعالیت می کنند.
اعضای کمیته ها از کشور های مختلف هستند. یعنی تصمیم گیرنده های اصلی این سه کمیته جهانی هستند. از سال ۲۰۱۷ به بعد ایران سه نماینده در این کمیته ها داشته است.

رییس کمیته المپیاد جهانی کامپیوتر ۲۰۱۷ گفت: اعضای کمیته جهانی بهمن امسال از تهران بازدی کرده است و از روند آماده سازی برگزاری مسابقات راضی بودند.

وی ادامه داد: برای طراحی سوالات از وجود افراد مدال آور در تیم های قبلی ایران بهره بردیم. به عنوان نمونه. اقای محمد مهدیان از مدال آوران تیم المپیاد جهانی ایران در سال ۷۲ عضو کمیته علمی مسابقات جهانی کامپیوتر ۲۰۱۷ هستند که ایشان در آمریکا و در شرکت گوگل مستقر هستند و درخواسته ما را پذیرفته و همکاری جدی با کمیته علمی دارند.

آبام افزود: خانم مهابادی تنها دختر ایرانی صاحب مدال طلای المپیاد جهانی که هم اکنون در دانشگاه. MIT حضور دارند با کمیته علمی مسابقات همکاری دارند.

فرایند انتخاب سوالات المپیاد

در ادامه نشست خبری نشست علی شریفی رییس کمیته علمی مسابقات در خصوص طراحی سوالات گفت: افراد مختلف در سراسر جهان که صاحب مدال در المپیاد جهانی شده اند سوالات پیشنهادی خود را مطرح می کنند و لیستی شامل ۱۵ تا ۲۵ سوال داشتیم.

وی افزود: کمیته علمی مسابقات که شامل ۱۵ نفر از مدال اوران تیم ایران در دوره های قبل هستند این سوالات را بررسی کردند و از میان آن ها ۹ مسئله را انتخاب کردند.

رییس کمیته علمی مسابقات جهانی کامپیوتر ۲۰۱۷ بیان کرد: امتحانات مربوط به المپیاد کامپیوتر در ۲ نوبت برگزار می شود که در هر نوبت سه مسئله و ۵ ساعت فرصت برای پاسخ به آن وجود دارد و سه مسئله به عنوان ذخیره انتخاب شده است.

وی در خصوص سرنوشت دانش آموزانی که در المپیاد جهانی کامپیوتر صاحب مدال می شوند گفت: از تیم چهار نفره ایران در المپیاد جهانی سال ۲۰۰۰ ,سه نفر داخل کشور هستند که در بهترین دانشگاه جهان تحصیل کرده و به ایران بازگشتند. برای نمونه اقای امید اعتصام هم اکنون عضو هیئت علمی پژوهشگاه دانش های بنیادی هستند که پس از تحصیل در دانشگاه MIT. به ایران باز گشتند.

در ادامه این نشست;حمید ضرابی زاده رییس کمیته فنی مسابقات جهانی کامپیوتذ ۲۰۱۷ مطرح کرد: امسال در مقایسه با سالهای گذشته بهترین شرایطدرا به لحا فنی برای برگزاری مسابقات داریم و سه سامانه در این رابطه طراحی شده است.

وی افزود:طراحی سوالات به صورت اتوماتیک است و سوالاتی که در اختیار کشورهای مختلف قرار می گیرد شب قبل از آزمون ترجمه می شود.

وی بیان کرد: سامانه پایش شبکه و کامپیوتر ها طراحی شده که ۳۲۰ کامپیوتر و ۱۰ کامپیوتر داور را به صورت آنلاین رصد می کند.

رییس کمیته فنی مسابقات جهانی کامپیوتر در خصوص رتبه ایران در مسابقات سال های گذشته خاطر نشان کرد: در سال ۲۰۱۲ رتبه هشت, ۲۰۱۳ رتبه۶ , ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ رتبه ۶ و در ۲۰۱۶ رتبه سوم را در بین ۸۰ کشور دنیا کسب کردیم.

فعالیت ۱۰۵ نفر به عنوان کمیته راهنمایان

در ادامه نشست خبری;سعید علیایی, رییس کمیته راهنمایان المپیاد جهانی کامپیوتر ۲۰۱۷ عنوان کرد:این کمیته در مهر سال گذشته فعال شد. قرار دادن راهنما برای تیم های خارجی جزو وظایف ماستِ این موضوع میتواند خاطرات خوبی را درذهن افرادی که جزو با هوش ترین افراد جامعه خود هستند رقم بزند.

وی افزود: برای کمیته راهنما به ۶۵ دانشگاه هدف در کشور فراخوان زده ایم. همچنین در نمابشگاه الکامپ به صورت برجسته این موضوع اطلاع رسانی شد که پس از آن راه اندزی وب سایت و ثبت نام از متقاضیان صورت گرفت.

رییس کمیته راهنمایان المپیاد جهانی کامپیوتر گفت: پس از اعلام نتایج اولیه که شامل ۲۸۰ نفر است و انجام مصاحبه ۱۴۰ نفر انتخاب شدند که از ۱۹ تا ۲۱ اردیبهشت در دوره آموزشی شرکت کردند.

وی بیان کرد: ۸۵ راهنما برای ۸۵ تیم انتخاب شده اند و همچنین ۹ راهنمای ارشد و ۱۱ اداره کننده داریم که در مجموع ۱۰۵ نفر وظیفه راهنمایی را دارند.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

بدون حضور خودتان در عکس سلفی بگیرید!
مسابقات چالش‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات برگزار می شود
مایکروسافت از فایل های شخصی کاربران محافظت می کند
احساس حضور در تالار موسیقی با تبلت‌ جدید هوآوی