جمع آوری داده‌های طیفی محصولات زراعی کشور/ کاربردهای سنجش از دور


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرنگار مهر، سازمان فضایی ایران طرح ایجاد «کتابخانه طیفی ملی» را با هدف کلی جمع آوری اطلاعات طیفی پدیده های حائز اهمیت در کشور و به منظور افزایش سطح تفسیرپذیری داده های سنجش از دور از مهر ماه ۱۳۹۱ در دستور کار قرار داد. در فاز نخست این پروژه، ۵۳۷ عارضه مختلف مورد طیف سنجی قرار گرفتند.

هم اکنون این سازمان از آغاز فاز دوم اجرای این پروژه با هدف تکمیل و توسعه کتابخانه طیفی ملی برای سایر عوارض دارای اولویت خبر داده است.

یکی از بخش هایی که این پروژه می‌تواند به آن کمک ویژه ای کند بخش کشاورزی است که به لحاظ دارا بودن قابلیت­ها و ظرفیت­های بسیار زیاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به عنوان یکی از محورهای اساسی رشد و توسعه، نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور ایفا می کند.

استفاده از تصاویر ماهواره ای و علم سنجش از دور در مطالعات کشاورزی بسیار پرکاربرد است و همین امر تکمیل بانک طیفی در حوزه کشاورزی را ضروری می کند. براین اساس به منظور استفاده از فناوری سنجش از دور و ابزارهای آن در پیاده سازی کشاورزی دقیق در کشور و توسعه کسب و کارهای فضاپایه در حوزه کشاورزی، دسترسی به اطلاعات طیفی محصولات زراعی و باغی کشت شده در کشور بسیار حائز اهمیت است.

در همین راستا، آزمایشگاه ملی سنجش از دور سازمان فضایی ایران با همکاری سازمان‌های مختلف، اقدام به جمع آوری داده های طیفی محصولات زراعی کشور کرده است. منحنی های طیفی حاصل شده پس از پردازش جهت ارائه به کاربران در پرتال سازمان فضایی ایران قرار داده می شوند.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

تکمیل زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات تا پایان دولت
اجرای طرحی برای آرشیو کردن بخش زیادی از اینترنت
دانش فنی کافی برای تولید صنایع مخابراتی در کشور وجود دارد
نقشه راه هوافضا در «جهش تولید» تدوین می شود