خدمات رایانش ابری در دو دانشگاه پیاده سازی شد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرنگار مهر، رشد روزافزون فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور، تقاضا برای انجام پردازش های سنگین و نیز ذخیره سازی اطلاعات حجیم را به دنبال دارد. این موضوع عاملی برای استفاده از فناوری های ابری امن (رایانش ابری) در داخل کشور است که می تواند راهکار مناسبی برای تسهیل و رفع نیازمندی سازمان ها باشد. چرا که ایجاد زیرساخت و پلتفرم محاسباتی رایانشی مورد نیاز سازمان ها چابکی لازم را در ارائه خدمات متنوع و مقرون به صرفه به کاربران به همراه خواهد داشت.

بر این اساس ارائه خدمات رایانش ابری در مراکز داده، دیتا سنترها در لایه های مختلف دنبال می شود. سازمان فناوری اطلاعات ایران در راستای توسعه شبکه ملی اطلاعات و همچنین توسعه خدمات دیتاسنترها از سال گذشته طرح توسعه خدمات رایانش ابری را در دستور کار قرار داده است.

آماده بودن منابع ذخیره سازی و پردازشی به محض تقاضا، قابلیت هایی مانند انعطاف پذیری، مقیاس پذیری، خودکار سازی و خودسرویس دهی، ارائه خدمات همچون دولت الکترونیک با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان ممکن و نیز ارائه ابزارهای مبتنی بر کسب و کار با قابلیت استفاده مجدد و امکان جابجایی ازجمله ویژگی های خدمات رایانش ابری است. همچنین با توسعه خدمات رایانش ابری دسترسی به خدمات مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات در همه جا و همه وقت از طریق اینترنت و اینترانت مهیا می شود و در این پروژه ارائه محتوای بومی در اولویت قرار گرفته است.

بر این اساس هم اکنون پیاده سازی خدمات رایانش ابری در دانشگاه های الزهرا و صنعتی شریف (در سکوی PaaS)در حال انجام است و دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی نیز مسئولیت ایجاد سامانه ارتباط با مشتریان و ارائه خدمات پرداختی در مراکز داده را بر عهده دارد.

سازمان فناوری اطلاعات ایران همچنین قصد دارد به منظور اطمینان از صحت عملکرد سکوهای خدمات رایانش ابری ایجاد شده نسبت به ارائه این خدمات با مشارکت بنیاد ملی بازی های رایانه ای و برخی استارت آپ ها اقدام کند.

استفاده از نسل جدید مراکز داده برای خدماتی همچون بیگ دیتاها و اینترنت اشیا، ایجاد فرهنگ و ترغیب دستگاه های اجرایی برای استفاده از خدمات رایانش ابری و پیاده سازی آن روی مراکز داده اختصاصی این دستگاه ها و نیز استفاده از دیتاسنترهای سازمان ها برای ارائه خدمات خاص امنیتی از جمله اهداف آتی اجرای این طرح است در همین حال پیش بینی می شود برای پیاده سازی بخش های مختلف دولت الکترونیک از مراکز داده با قابلیت خدمات رایانش ابری استفاده شود در همین حال ایجاد ارزش افزوده برای دیتاسنترهای داخل کشور و کاهش هزینه ها و افزایش دسترسی به منابع مختلف و در نهایت یکپارچه سازی زیرساخت های ذخیره سازی اطلاعات در دیتاسنترها از دیگر اهداف اجرای این پروژه در کل کشور خواهد بود.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

وزیر ارتباطات بازجویی شد/ دستور آزادی با قرار التزام
تولید هارد اکسترنال ارزان با سرعت بی سابقه
افزایش ١٠٠ ترابایتی ترافیک روبیکا در ایام فاطمیه
فیس بوک تسلیم قانون ترکیه شد/ محدودیت پهنای باند توئیتر و پینترست