دارایی های نامشهود حوزه فناوری اطلاعات محاسبه می شود


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، امیرحسین دوایی در کارگاه آموزشی «فرصت ها ، تهدید ها و چالش های سرمایه گذاری خارجی» در حوزه فناوری اطلاعات با اشاره به طراحی پیوست فناوری برای قراردادهای منعقده در این حوزه، گفت: این پیوست در قالب جدولی شفاف، ساده و هدفمند با همکاری مشارکت کننده در فرآیند مناقصه ، تدوین می شود و تعهدات مشخصی را علاوه بر تعهدات فنی قرارداد ، ایجاد می کند.

وی یکی از تعهدات این پیوست را تهیه تجهیزات مورد نیاز از داخل کشور برای شرکت های سرمایه گذار بیان کرد و افزود : در صورت عدم وجود کالا، مشارکت کننده در فرآینده مناقصه موظف است برای ایجاد زنجیره تولید محصول فوق برای تولید در داخل کشور برنامه ای را ارائه کند که در این حوزه نظام های صنفی نقش موثری دارند.

دوایی به ایجاد شهرک بین المللی ICT به عنوان موضوعی اشاره کرد که نیاز به حذب سرمایه گذاری خارجی دارد و گفت : آمارها نشان می دهد که هر یک میلیون دلار افزایش GDP ناشی از فعالیت های ICT ، بین ۶ تا ۲۲ شغل ایجاد می کند که در کشورهای پیشرفته این عدد ۶ و در کشورهای خاورمیانه ۲۲ است.

وی تصریح کرد: اگر برنامه داریم که ۱۰۰ هزار شغل در این حوزه در یک سال ایجاد کنیم به این معنی است که در سال باید ۴.۵ میلیارد دلار ارزش در یک سال در حوزه ICT به وسیله تولید محصول ، سرویس و یا ارائه خدمت ایجاد شود .

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات ، با بیان اینکه برای این کار باید فرمولی طراحی شود ، اظهار داشت : در این حوزه راهی غیر از توانمند سازی داخلی با تعاملات بین المللی وجود ندارد و این کار از طریق همجواری اتفاق می افتد و این تجربه در دنیا نیز صورت گرفته است که درجایی اگر شرکت های بین المللی صاحب دانش با خوشه های محلی کشورها در کنار هم بودند باعث ایجاد اعتماد ، هم افزایی و انتقال تکنولوژی می شود.

وی به دارایی های نامشهودی که در حوزه ICT وارد کشور می شود اشاره کرد و گفت : فرصت های ICT به قدری جهانی و مستقل از محیط است که شرکت های بزرگ قبل از اینکه ما بخواهیم بسته سرمایه گذاری تدوین کنیم ، تشخیص می دهند که به کجا ورود کنند و در موردی کشوری مانند ایران محاسبه می کنند که با این میزان جمعیت در این کشور بازار وجود دارد.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه ۸۵ درصد دارایی ها در دنیا نامشهود است ، تاکید کرد : حتی یک خط تلفن در ایران و یا پروانه بهره برداری، دارایی نامشهود به حساب می آید ولی در نهایت به یک دارایی مشهود ارتباطی دارد اما در دنیا دارایی نامشهود واقعا از ابتدا تا انتها کاملا نامشهود است .

وی خاطر نشان کرد : پیشنهادی را برای ارزش گذاری در این حوزه به وزیر ارتباطات ارائه کردیم که ارزش گذاری در این حوزه به میزان اعتماد مردم به سرویس و یا پیام رسان مورد نظر باشد به طور مثال ارزش تلگرام به پلتفرم و یا سرورهای آن نیست بلکه به میزان استفاده کنندگان ازآن است که تعیین می کند به چه میزان ارزش دارد.

دوایی با اشاره به مطالعاتی که در این حوزه در دنیا برای ارزش گذاری پیام رسان ها انجام شده است ، تاکید کرد : بر اساس این مطالعات ارزش این اعتماد نسبت به بازار سرمایه برای هر کاربرمعادل ۱۴۰ تا ۱۶۰ دلار است . با توجه به اینکه در ایران هنوز سرویس اینچنینی نداریم جدولی در این زمینه تدوین شد که به طور مثال ۲ میلیون کاربر ۱ میلیون دلار و ۱۰ میلیون کاربر ۵ میلیون دلار ارزش دارد و اگر این فرمول ها تایید و نهایی شود به سازمان سرمایه گذاری برای محاسبه سرمایه شرکت ها در این حوزه اعلام خواهد شد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

بررسی همترازی دبیر شورای فناوری اطلاعات با معاون وزیر در دولت
سامانه «راه نوآوری» برای توسعه کسب و کار دیجیتال راه اندازی شد
شکایت لحظه آخری تیک تاک از ترامپ
حمایت از پلتفرم داخلی به کام خارجی/موازی کاری با شورای فضای مجازی