دانشگاههای کشور در حوزه تحول دیجیتال دسته بندی شدند


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد آذری جهرمی در نشست تخصصی اساتید علم وصنعت که امروز در این دانشگاه برگزار شد، با اشاره به سیاست وزارت ارتباطات در برونسپاری پروژه های پژوهشی به دانشگاهها، گفت: تا پیش از این سیاست وزارت ارتباطات این بود که از ظرفیت مرکز تحقیقات مخابرات ایران برای پیشبرد پروژه های پژوهشی استفاده کند. اما هم اکنون درنظر این است که مرکز تحقیقات مخابرات ایران بیشتر به سمت مدیریت پژوهش حرکت کند و ما واگذاری پروژه های پژوهشی را به دانشگاهها و حمایت از آن را در دستور کار قرار دهیم.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه در حوزه تحول دیجیتال علاقه مند به دسته بندی و قطب بندی دانشگاههای کشور هستیم، اظهار داشت: برای مثال در حوزه اینترنت اشیا، ظرفیتهای پژوهشی به دانشگاه پلی تکنیک امیرکبیر واگذار شده است. در حوزه بیگ دیتا نیز با دانشگاه تهران همکاری را آغاز کردیم و در بخش واقعیت افزوده، دانشگاه شریف پروژه های مرتبط پژوهشی را خواهد داشت.

وی ادامه داد: در زمینه موضوعات مربوط به تحول و اقتصاد دیجیتال، نیازمند متمرکز کردن ظرفیتهای پژوهشی دانشگاهها هستیم تا بتوانیم برای آن بودجه مدنظر را تعریف کنیم. با این وجود هنوز اما دانشگاه علم و صنعت مشخص نکرده که ظرفیت کدام بخش از این حوزه را می تواند در اختیار بگیرد.

جهرمی با اشاره به اینکه ظرفیت های زیادی در دانشگاه علم و صنعت دیده می شود اما آنچه که وزن بالاتری دارد باید به عنوان حوزه تخصصی اعلام شود، افزود: این به معنای آن نیست که دانشگاهها در مابقی پروژه ها نتوانند فعالیت داشته باشند اما بهتر آن است که ما بتوانیم در یک حوزه تخصصی برای رسیدن به تحول دیجیتال روی یک دانشگاه حساب کنیم.

وی با بیان اینکه سیاست ما این است که پروژه های پژوهشی در حوزه های مختلف به صورت کامل در اختیار محققان و پژوهشگران قرارگیرد تا لذت بهره برداری از آن نصیب پژوهشگر شود، گفت: متحول شدن اقتصاد دانشگاه نیازمند این است که پژوهش از نگاه دولتی فراتر رود و عرضه محصول مورد توجه قرار گیرد.

وزیر ارتباطات با اشاره به موضوع مدیریت شهری و شهر هوشمند نیز افزود: ما می توانیم از داده های ارتباطاتی برای تحلیل رفت و آمدهای شهری استفاده کنیم که این پتانسیل به صورت سرویس های اپن سورس و با رعایت حریم خصوصی برای بهره برداری سرویس های مکان محور قابل استفاده است.

جهرمی درباره لزوم سازگاری بخش های مختلف کشور برای استقبال از فناوری نسل پنجم ارتباطات (۵G ) تاکید کرد: اگر می خواهیم در چند سال آینده این فناوری را در کشور مستقر کنیم از امروز باید روی زیرساختهای آن مطالعات صورت گیرد و مقررات گذاری شود. چرا که بسیاری از زیرساختهای ما آمادگی ورود ۳G و ۴G را نداشت.

وی از محققان دانشگاه علم و صنعت خواست تا در زمینه موضوعات مدنظر، پتانسیلهای خود را پیشنهاد دهند و گفت: موضوعات مربوط به زیرساخت از سمت وزارت ارتباطات حمایت می شود و پروژه هایی که به سمت بازار برود، از منابع اشتغال مورد حمایت قرار می گیرد.

به گفته جهرمی، زمانی دفتر ارتباط صنعت با دانشگاه وجود داشت اما در عصر فناوری اطلاعات نوین خود دانشگاه، صنعت محسوب شده و تولید نیازمندیهای کشور در دانشگاهها محقق می شود.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

دومین دوره طرح جامع «از مهارت تا اشتغال» برگزار می شود
پرونده «حاکمیت سایبری در خارج از کشور» خبرگزاری مهر ۱۰۰تایی شد
مدل‌های ارزیابی کمی و کیفی محتوای الکترونیکی بومی تدوین شد
کمبود تراشه ۲۰۲۳ میلادی برطرف می شود