دسترسی به وای فای در زیر آب ممکن شد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، امواج رادیویی به سختی در آب منتقل می شوند به همین دلیل غواصان و زیردریایی ها برای انتقال اطلاعات به شکل بی سیم به سطح آب با مشکلاتی روبرو می شوند. در همین راستا محققان سعی کردند با توسعه یک نسخه زیر آبی از وای فای این مشکل را حل کنند.

در سال ۲۰۱۸ میلادی محققان دانشگاه KAUST در عربستان سعودی با استفاده از لیزرها ویدئویی با کیفیت HD را زیر آب منتقل کردند. سیستم آزمایشی فعلی به نام آکوا-فای نیز براساس همین فناوری لیزر ابداع شده است.

با کمک این فناوری غواص می تواند اطلاعاتی مانند تصاویر یا ویدئو را از یک موبایل در زیر آب برای افراد دیگر روی آب ارسال کند. این اطلاعات ابتدا به شکل امواج رادیویی به دستگاه کوچکی منتقل می شوند که روی مخزن هوای غواص قرار گرفته است.

یک میکرورایانه در این دستگاه اطلاعات را به مجموعه ای از پالس های نوری بسیار سریع تبدیل می کند. هر پالس نشان دهنده کدهای صفر یا یک سیستم باینری است. این پالس ها در مرحله بعد به وسیله یک لیزر  ۵۲۰ نانومتری یا مجموعه ای از ال ای دی های سبزرنگ به سطح آب ارسال می شوند.

ال ای دی های مذکور می توانند با کمک یک منبع نیرو اطلاعات را در مسافت کمی منتقل کنند، اما لیزر  می تواند اطلاعات را به مسافت دورتری بفرستد ولی برای این منظور به انرژی بیشتری نیاز دارد. 

پالس های نور پس از رسیدن به سطح به وسیله یک دستگاه ردیاب نور (که در قسمت زیرین کشتی نصب شده) دریافت و سپس با کمک یک رایانه به تصاویر یا ویدئوهای اولیه تبدیل می شوند. از این نقطه به بعد فایل ها را می توان به وسیله ماهواره در اینترنت آپلود کرد.

محقق ارشد این پژوهش می گوید: ما روشی ارزان و انعطاف پذیر برای انتقال محیط زیر آب به اینترنت جهانی ساخته ایم. امیدواریم در آینده استفاده از آکوافای زیر دریا مانند استفاده از وای-فای گسترده شود.

این تحقیق در مجله  IEEE Communications  منتشر شده است.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

پرچمدار موتورلا با دوربین ۲۰۰ مگاپیکسیلی!
جزئیات سند راهبردی اتحادیه اروپا برای «اینترنت بهتر کودکان»
جهان در سال ۲۰۲۲ بر مدار کدام فناوری ها می چرخد
گوگل تست هفتگی کرونا را برای حضور در ادارات خود اجباری کرد