دولت آینده کاربردهای ۵G را توسعه دهد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت ارتباطات، دو سال پیش بود که وزیر ارتباطات با اعلام خبر برگزاری «جلسات خوب» درباره زیرساخت‌های ۵G، وعده راه اندازی نسل پنجم اینترنت تلفن همراه را با وجود تحریم‌های آمریکا داد.

در آن زمان محمد جواد آذری جهرمی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «جلسات خوبی درباره زیرساخت‌های ۵G داشتیم. جهش بزرگی برای کشور خواهد بود. اگرچه تحریم‌های آمریکا سرعت ما را کم می‌کند اما همان‌گونه که در یک سال گذشته به طور میانگین هر روز به ۲۰ روستا دسترسی دادیم و ۸۰ درصد تکالیف شبکه ملی محقق شد، ۵G را هم راه می‌اندازیم.»

این خبر خوب در سال ۱۳۹۹ با راه اندازی مراکز ۵G در شیراز، کیش، مشهد و تهران به صورت پایلوت تحقق یافت.

۵G چیست و چه کاربردی دارد؟

برای ما در ایران که با مشکل دانلود و سرعت اینترنت مواجه هستیم، ۵G را می‌شود اینطور تعریف کرد: گمان کنید یک فیلم سینمایی را در کمتر از چند ثانیه با این فناوری می‌توانید دانلود کنید.
سرعت اینترنت نسل پنجم تا حدی زیاد است که حتی نیازی به فیبرهای نوری گران‌قیمت نیز نخواهید داشت.

سازمان بین‌المللی ارتباطات (ITU) در حال حاضر پیش‌بینی تجربه سرعت ۱۰۰ مگ تا یک گیگابیت را برای کاربران ارائه داده و حداکثر سرعت قابل دستیابی را نیز ۲۰ گیگابیت اعلام کرده که قطعاً جای پیشرفت دارد. اما همین اعداد هم به مراتب بالاتر از سرعت‌هایی است که اکنون از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

افزایش چشمگیر در ظرفیت پهنای باند

برخی از کمپانی‌ها معتقدند ظرفیت نسل آینده چیزی بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ برابر ظرفیت کنونی بوده و اشیا متصل به اینترنت بیشترین استفاده را از این ظرفیت خواهند برد.

شاید ملموس‌ترین مثالی که می‌توان برای چگونگی تغییر زندگی در آینده با حضور ۵G زد، بخش حمل و نقل باشد. جایی که دیگر حتی لازم نیست اتومبیل خود را برانیم. تشخیص برخورد، مسیریابی لحظه‌ای، مدیریت ترافیک از راه دور و سیستم‌های ترمز خودکار تنها بخشی از قابلیت‌هایی هستند که می‌توان با حضور فناوری ۵G متصور شد.

عدم قطعی شبکه در ۵G

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌هایی که برای فناوری ۵G پیش‌بینی می‌شود، پایداری و ثبات آن است. دقت و سرعتی که حتی می‌توان از آن در عمل‌های جراحی حساس استفاده کرد.

جراحی از راه دور به دلیل حساسیت آن نیاز به یک شبکه مطمئن و پایدار دارد که نسل پنجم تلفن همراه این امکان را در اختیار پزشکان قرار می‌دهد که از راه دور و در شرایط بحرانی بتوانند به بیماران کمک کنند و تحول مهمی را در حوزه درمان ایجاد کند.

اینترنت اشیا در بستر ۵G

در آینده نزدیک بیشتر اشیا بر بستر اینترنت به هم متصل می‌شوند و اتصال این حجم گسترده از لوازم هوشمند به یکدیگر به ظرفیت مخابراتی و پهنای باند قابل ملاحظه‌ای نیاز دارد و همین مسئله اهمیت ۵G را نشان می‌دهد. بنابراین در آینده‌ای نزدیک با استفاده از فناوری ۵G و گوشی هوشمند خود می‌توانید از کیلومترها دورتر، لوازم خانگی خود را کنترل کرده و به عنوان مثال آن‌ها را خاموش یا روشن کنید.

توسعه فناوری ۵G نیاز به سرمایه گذاری سنگینی دارد و کشورهای مختلف نیز برنامه‌هایی برای توسعه کاربردهای آن و ایجاد بازار انجام داده اند.

ما در ایران در حوزه ۵G در ابتدای مسیری هستیم که در دولت دوازدهم در سال ۱۳۹۹ آغاز شد. از این رو دولت آینده باید به سرعت با توسعه کاربردهای این فناوری و ایجاد بازار مناسب، به جذابیت سرمایه گذاری در این حوزه کمک کند.

فرهنگ سازی و تدوین مقررات موارد دیگری هستند که باید در کنار توسعه فناوری و بازار به آنها پرداخته شود تا با رشد همزمان این بخش‌ها، ۵G و مزیت‌های آن به سرعت عملیاتی شود تا مردم همزمان با دیگر کشورها از فواید این فناوری به روز دنیا بهره مند شوند.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

حملات دی او اس نتیجه بخش تر و قدرتمندانه‌تر شده‌اند
دومین دوره طرح جامع «از مهارت تا اشتغال» برگزار می شود
پرونده «حاکمیت سایبری در خارج از کشور» خبرگزاری مهر ۱۰۰تایی شد
مدل‌های ارزیابی کمی و کیفی محتوای الکترونیکی بومی تدوین شد