رادیوتلسکوپ کوچک آموزشی ساخته می‌شود/ طرح‌های فضایی نیازمند بودجه


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

امید شکوفا در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به بهره برداری از سامانه رادیو تلسکوپ فضایی که به تازگی با هدف پایش امواج رادیویی منابع کیهانی و کائنات توسط محققان پژوهشگاه فضایی ایران ساخته شده است، گفت: رادیو تلسکوپ یک گیرنده رادیویی است که امواج رادیویی منابع مختلف کیهانی مانند کهکشان ها، سحابی ها و اجرام مختلف را دریافت می کند و برخلاف رصدهای اپتیکی، بدون محدودیت شرایط جوی، منابع مختلف رادیویی را پایش می کند.

وی با بیان اینکه این سامانه هم اکنون مورد بهره برداری قرار گرفته و برای استقرار مکان نهایی نیازمند فرآیند کالیبراسیون برای عملکرد اجزای مختلف است، گفت: تاکنون منجمان در حوزه نجوم از تلسکوپ های مرئی استفاده می کردند تا نوری که از ستاره ها و کهکشان ها و همچنین اجرام فضایی به ما می رسد را رصد و پایش کنند، اما در رادیو تلسکوپ از طیف رادیو الکترومغناطیسی برای پایش فعل و انفعالات کهکشان ها، سحابی ها و اجرام مختلف فضایی استفاده می شود.

شکوفا با اشاره به تداوم تحقیقات فضایی در حوزه رادیوتلسکوپ برای خدمات نجوم، گفت: چند پروپوزال برای طراحی و ساخت رادیو تلسکوپ های ترکیبی و نیز رادیو تلسکوپ کوچک آموزشی به پژوهشگاه فضایی ایران ارائه داده ایم.

رئیس مرکز تحقیقات فضایی ایران با اشاره به اینکه این طرح ها گام های بعدی برای پروژه رادیو تلسکوپ محسوب می شود، افزود: موضوع ساخت رادیو تلسکوپ های آموزشی کوچک در دست بررسی است اما برای آن نیازمند بودجه هستیم. در عین حال طرح رادیوتلسکوپ ترکیبی را نیز مطرح کرده ایم که بتوانیم در ترکیب با سامانه فعلی رادیوتلسکوپ، نسل های بعدی رادیو تلسکوپ را در کشور برای رصد اجرام فضایی پیاده سازی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه طرح های فضایی نیازمند تخصیص بودجه بوده و تا زمانی که بودجه این طرح ها مشخص نشود، چشم انداز آن روشن نخواهد بود، ادامه داد: برای این طرح ها هم از سوی پژوهشگاه فضایی ایران پیگیری های مربوط انجام می شود و نیز یک سری درخواست های ضمنی و علاقه مندی هایی از بخش های مختلف در حاشیه گردهمایی استارت‌آپ های فضایی و نمایشگاه الکامپ مطرح شد که در صورتی که مشکل تخصیص بودجه حل شود با اطمینان بیشتری می توان در مورد عملیاتی شدن این طرح ها سخن گفت.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

تکمیل زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات تا پایان دولت
اجرای طرحی برای آرشیو کردن بخش زیادی از اینترنت
دانش فنی کافی برای تولید صنایع مخابراتی در کشور وجود دارد
نقشه راه هوافضا در «جهش تولید» تدوین می شود