رساندن سهم آی‌سی‌تی در تولید ناخالص به۲.۵ درصد دور از انتظار نیست


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد آذری جهرمی بعدازظهر چهارشنبه در نشست فعالان و نخبگان حوزه «آی‌تی» و «آی‌سی‌تی» استان سمنان به میزبانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان ضمن بیان اینکه چیزی که دولت‌ها باید در عرصه اقتصاد به آن بپردازند بحث توانمندسازی و تسهیل گری است، ابراز داشت: در اقتصادهای مردمی دولت نقش تسهیل گری را به عهده دارد بنابراین می‌بایست در نقش توانمندسازی نیز وارد صحنه شود.

وی بابیان اینکه برای توسعه در این رسته نیازمند چند عامل هستیم که اولین آن، شهروند دیجیتال است، اضافه کرد: امروز رشد ابزارهای نوین ارتباطی و اطلاعاتی به خصوص طی پنج سال اخیر بی نظیر بوده است به نحوی که حتی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در این راستا توانمند شده‌اند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین بابیان اینکه عامل دوم کسب‌وکارهای دیجیتال است، ابراز داشت: امروز و در این جلسه شاهد این توسعه به شکل کمی و کیفی هستیم، بحمدالله از نیروی جوان برخوردار هستیم که باید به عنوان حاکمیت توانمندسازی را در دستور کار قرار دهیم.

آذری جهرمی بابیان اینکه عامل سوم قوانین مناسب و درست است که دولت باید برای بهبود این فضا تلاش کند، تصریح کرد: تمرکز برای تقویت شهروند دیجیتال طی سنوات اخیر در دست پیگیری است به ویژه که از سال ۸۴ تا ۹۲ عقب‌ماندگی بزرگی در این حوزه بود ولی اکنون با تلاش مضاعف از رشد خوبی برخوردار هستیم که منجر به اشتغال بالایی هم شده است.

وی اضافه کرد: ادامه این روند مستلزم دو موضوع است، نخست تسهیلگری برای سخت افزار و موضوع دوم با توجه به رشد به حالت اشباع نزدیک شدیم و نیاز جدی به برنامه‌های درست و اصولی وجود دارد که دولت باید برای تقویت آن ورود کند و این موضوع مورد تاکید رئیس جمهور است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بابیان اینکه دولت‌ها در عصر نوین برای کنترل جوامع به‌جای به‌کارگیری قدرت و وضع قوانین متعدد باید بر این بستر، خدمات متعددی ارائه کنند، ابراز داشت: ایده ما برای تسهیل امور در این بخش، شناسایی فضاهای موجود در اختیار ادارات و تبدیل آن‌ها به پارک های فناوری با رویکرد مناطق آزاد بوده است تا مسائل مربوط به مالیات، مجوز و غیره را تسهیل کند.

آذری جهرمی افزود: با سازوکاری که در دستور کار قرار دارد می‌توان سرمایه‌گذار را نیز به این محیط جذب کرد همچنین برای کودکان فضا و برنامه ویژه ای تدارک دیده‌شده است.

وی ضمن بیان اینکه این نکته که هر فناوری اگر بومی نباشد لزوما منجر به فساد خواهد شد و اگر بومی باشد هیچ ایرادی متوجه آن نیست، ابراز داشت: شاهد نمونه‌هایی هستیم که سرور آن کسب‌وکارها هم در داخل کشور واقع‌شده اما این روزها دچار مشکلات عدیده‌ای شدند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن بیان اینکه با کمک یکدیگر می‌توانیم شرایط بهتری برای خود و مردم ایجاد کنیم، ابراز داشت: می‌توان سهم «آی‌سی‌تی» را در تولید ناخالص ملی به ۲.۵ درصد رساند و شاهد این هستیم که هر روز اوضاع رو بهبود سوق پیداکرده و آینده در این حوزه روشن است.

آذری جهرمی در ادامه تصریح کرد: نیاز مردم و حاکمیت هر روز به این بخش بیشتر خواهد شد و معتقدیم ایران به همت جوانان کشور جز کشورهای شاخص خواهد بود که در مجموعه وزارت برای تسهیل و کمک به استان همراه هستیم.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

توافق جدید کشورهای G7 چگونه آینده حکمرانی داده را تغییر می دهد
شناسایی گسل‌ها و فرونشست‌ها ماهواره‌ای می‌شود
اطلاعیه مرکز ملی فضای مجازی درباره حمله سایبری به سامانه سوخت
تمام زیرساخت‌های ارتباطی کشور بدون مشکل در حال خدمات‌رسانی هستند