رسوایی بی‌سابقه برای ویکی پدیا


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از انگجت، چند روز قبل یکی از کاربران شبکه اجتماعی رد ایت در بررسی‌های خود بر روی مداخل ویکی پدیا به زبان اسکاتس یا اسکاتی علیا که گویشی در جنوب و شرق اسکاتلند است، به این نتیجه رسید که ۲۷ هزار مدخل این زبان توسط یک نوجوان آمریکایی ایجاد شده که هیچ آشنایی با زبان یادشده ندارد.

در اسکاتلند دو گویش از زبان انگلیسی رایج است که یکی از آنها به گیلیک مشهور است و دیگری اسکاتس نام دارد. نوجوانی که ۲۷ هزار مطلب را به این زبان نوشته در ایالت کارولینای جنوبی آمریکا زندگی می‌کند و حتی قادر نیست به این زبان صحبت کند، اما وی حالا ۴۹ درصد از کل مداخل موجود در ویکی پدیا به زبان اسکاتس را به تنهایی به وجود آورده است.

این نوجوان که با شناسه کاربری AmaryllisGardner در ویکی پدیا فعالیت می‌کند، تنها ۱۹ سال دارد و تا سال ۲۰۱۸ توانسته بود ۲۰ هزار مدخل به این زبان ایجاد کرده و ۲۰۰ هزار ویرایش نیز بر روی مداخل یادشده انجام دهد. وی فعالیت خود را در این زمینه از سن ۱۲ سالگی آغاز کرده بود و بسیاری از مطالب وی دارای غلط‌های نگارشی و املائی بوده‌اند. ظاهراً وی با استفاده از مترجم‌های آنلاین مطالب خود را از انگلیسی به اسکاتس ترجمه می کرده است.

با توجه به اینکه مدخل یادشده کاربران زیادی ندارد و افرادی که در جهان به این زبان صحبت می‌کنند به زحمت از صد هزار نفر فراتر می‌رود، موضوع تا به حال کشف نشده بود. هنوز مشخص نیست ویکی پدیا مطالب یادشده را حذف می‌کند یا برای اصلاح آنها اقدام می‌کند.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

مشخصات گوشی «موتو جی ۲۰» فاش شد
ایرانسل به‌دنبال برقراری ارتباط همه‌جانبۀ دیجیتال بین مردم است
۵ شرکت بزرگ فناوری در آمریکا از خرید و ادغام منع می شوند
نصب دوربین در ون های آمازون رانندگان را ترساند