رشد تبلیغات دیجیتال در کنار کم ‌رونقی اقتصادی در چین


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

هرچند آمار و ارقام از کند شدن رشد اقتصاد چین حکایت دارد ولی نه‌تنها هیچ نشانه‌ای از کاهش بودجه اختصاص‌یافته به بخش تبلیغات دیجیتال مشاهده نمی‌شود، بلکه برعکس طبق برخی پیش‌بینی‌ها، انتظار می‌رود در سال جاری، بودجه آگهی‌های دیجیتال با ۳۰ درصد افزایش نسبت به سال گذشته، به رقم ۴۰٫۴۲ میلیارد دلار برسد.

 

بنا به پیش‌بینی شرکت تحقیقاتی ای.مارکتر (eMarketer)، که فعالیت خوبی در حوزه تحقیقات بازاریابی انجام داده است، احتمالاً این رقم تا سال ۲۰۲۰ بیش از دو برابر خواهد شد و به رقم ۸۳٫۵۹ میلیارد دلار خواهد رسید.

 

به گزارش [ibazaryabi.com] به نقل از emarketer.com، تغییر سلیقه چینی‌ها در نحوه استفاده از رسانه‌ها، و پر شدن جای رسانه‌های سنتی با رسانه‌های دیجیتالی در این کشور پهناور، کاهش درآمدهای تبلیغاتی در تلویزیون و مطبوعات چین را به دنبال داشته است.

 

در سال ۲۰۱۶ بالغ‌بر ۲۴٫۲ درصد کل بودجه اختصاص‌یافته به آگهی‌ها در رسانه‌های مختلف – که برابر با ۱۸٫۹۲ میلیارد دلار است – به تلویزیون اختصاص می‌یابد که این، کمتر از نیمی از مجموع بودجه این حوزه هست.

 

تبلیغات دیجیتال

 

تبلیغات چاپی نیز فقط ۷ درصد این بازار را در اختیار خواهد داشت: یعنی ۵٫۵۰ میلیارد دلار.

 

در این گزارش همچنین با اشاره به تمایل فراوان شهروندان چینی به استفاده از ابزار همراه (موبایل، تبلت و غیره)، رشد بسیار بالایی برای ویدئوهای موبایلی پیش‌بینی‌شده است.

 

بر این اساس احتمالاً تا سال ۲۰۲۰، ۷۳ درصد بودجه کل ویدئوهای دیجیتالی به ارزش ۹٫۱۵ میلیارد دلار، به ویدئوهای موبایلی اختصاص می‌یابد.

 

ای.مارکتر همچنین از افزایش بودجه مربوط به آگهی‌های نمایشی و تبلیغات جستجو در موبایل‌های متصل به اینترنت خبر داده و این رقم را برای سال ۲۰۱۶ به ترتیب ۱۴٫۵۴ و ۱۰٫۹۶ میلیارد دلار برآورد کرده است.

 

Shelleen Shum یکی از تحلیلگران ای.مارکتر می‌گوید ما شاهد هستیم که دلارهای بیشتری از رسانه‌های سنتی مانند تلویزیون و مطبوعات، به سمت رسانه‌های دیجیتال و موبایل در حال حرکت است.

 

وی با اشاره به حضور فعالان جوانان چینی در این عرصه می‌گوید بطئی شدن آهنگ رشد اقتصادی چین، عامل دیگری است که باعث شده آگهی‌دهندگان دقیق‌تر و محتاطانه‌تر عمل کنند و به‌صرف هزینه برای نمایش تبلیغات در برخی فرمت‌های دیجیتالی نظر ویژه‌ای داشته باشند.کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

دیدگاهتان را بنویسید