رویکرد ایران در استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو بررسی شد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان فضایی ایران، نشست هم اندیشی و بررسی رویکردهای جمهوری اسلامی ایران در اجلاس کمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد (COPUOS) توسط سازمان فضایی ایران و با حضور تمامی فعالان و بازیگران صنعت فضایی کشور در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

کمیته استفاده صلح‌آمیز از فضا (COPUOS)، شورایی ویژه در سازمان ملل متحد است که در سال ۱۹۵۹، به مدت کوتاهی پس از پرتاب اسپوتنیک-۱ تشکیل شد.

این کمیته، از مهمترین نهادهای مجمع عمومی سازمان ملل متحد است که وظیفه ایجاد همکاری بین‌المللی در جهت استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورای جو زمین را زیر نظر سازمان ملل متحد بر عهده دارد تا فعالیت‌های تحقیقاتی را تشویق کرده، دانش فناوری فضایی را گسترش داده و مشکلات پیش آمده در هنگام اکتشافات فضایی را حل کند.

در این نشست مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به نقش پررنگ ایران در این کمیته، گفت: سازمان فضایی ایران در راستای حضور موثر و فعال و تامین منافع جمهوری اسلامی ایران، عضو این کمیته شده است. در ۶۰ سال قدمت این کمیته (اوایل دهه ۶۰ تا اواخر دهه هفتاد میلادی) ۵ سند تصویب شده که جمهوری اسلامی ایران هم دو سند را در کشور تحت عنوان «موافقت نامه نجات» و «کنوانسیون مسئولیت فضایی» تصویب کرده است.

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: معاهده استفاده صلح آمیز از فضای جو و کنوانسیون ثبت هم به امضای جمهوری اسلامی رسیده است و امسال نیز در پنجاهمین سالگرد اولین جلسه استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد (UNISPACE+۵۰) که اواخر این ماه در مقر سازمان ملل متحد برگزار خواهد شد، حضوری فعال و موثر خواهیم داشت.

رئیس سازمان فضایی با اشاره به دلایل برگزاری این نشست گفت: در اجلاس پیش رو، سه محور از جمله تقویت جایگاه کمیته کوپوس، تاکید بر همکاری کشورها و تعیین چشم انداز ۱۲ سال آینده حوزه فضایی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و هدف از این نشست، همفکری با تمام ذینفعان عرصه فضایی کشور درخصوص مباحث مورد طرح در این اجلاس است تا نمایندگان کشورمان به صورت فعال و موثر در آن شرکت کنند و بتوان از ظرفیت های این نهاد بین المللی استفاده حداکثری برد.

براری گفت: در این راستا برای بررسی مواضع کشور تاکنون ۹ جلسه با دستگاه های مرتبط از جمله مرکز ملی فضایی ایران برگزار شده و جمع بندی صورت گرفته در این جلسه اعلام و از نقطه نظرات کارشناسان و صاحب‌نظران بهره برداری خواهد شد.

وی در مورد حضور ایران در دیگر جلسات بین المللی نیز گفت: علاوه بر کوپوس، در مجامع بین المللی دیگر از جمله سازمان همکاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسکو) با عضویت ۹ کشور و شورای همکاری های فضایی کشورهای اسلامی با حضور ۱۶ کشور اسلامی حضور فعال داریم که گزارشات مربوط به این جلسات را به زودی ارائه خواهیم کرد.

معاون وزیر ارتباطات بر اهمیت حضور فعال و حداکثری جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی تاکید کرد و افزود: باید در راستای تحقق منافع جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی حضوری پررنگ داشته باشیم و با افزایش تعاملات و همکاری های بین المللی و استفاده حداکثری از ظرفیت و توان مجامع و سازمان های بین المللی در جهت توسعه تعاملات علمی و فناوری گام برداریم. 

در ادامه این نشست منوچهر منطقی رئیس مرکز ملی فضایی ایران نیز حضور در اجلاس کوپوس را بسیار مهم برشمرد و گفت: برای رسیدن به اهداف کشور باید سه محور را به موازات هم سازماندهی کنیم که این سه موضوع شامل فعالیت های صنعتی، فعالیت‌های بین المللی و عضویت در کمیته های سازمان ملل متحد می شود.

در این نشست، گزارشی از اجلاس کمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد و سند پایداری بلند مدت فعالیتهای فضایی ( LTS ) ارائه شد و به بررسی رویکردهای جمهوری اسلامی ایران در اجلاس های بین المللی پیش رو پرداخته شد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

نخستین دوره آموزشی جرم یابی دیجیتال برگزار می شود
قزوین می‌تواند قطب فن آوری و آی تی کشور شود
کشف آسیب پذیری جدید در سیستم عامل اندروید/سرقت اطلاعات هویتی گوشی
ساخت ابررایانه «سیمرغ» برای خدمات اینترنت اشیا