ساخت منظومه‌های ماهواره‌ای در دستورکار قرار گرفت


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان فضایی ایران، مرتضی براری با اشاره به رشد روزافزون اقتصاد فضایی در دنیا گفت: همزمان با انقلاب صنعتی چهارم، انقلاب فضایی در دنیا در حال شکل‌گیری است و بازیگران این انقلاب، شرکت‌های دانش‌بنیان هستند.

براری با بیان اینکه گاهی با یک جرقه در ذهن یک شخص یک کسب وکار شکل می‌گیرد، اظهار داشت: امروزه از ۱۰ برند برتر دنیا هفت برند اول شرکت‌های مبتنی بر خلاقیت و نوآوری هستند و پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۲۰ ، ۱۰ برند اول دنیا از این جنس شرکت‌ها باشند. به بیان دیگر امروزه اقتصاد خدمات در کشورهای توسعه یافته بالای ۸۰ درصد است و این درحالی است که در کشور ما ۵۱.۲ درصد اقتصاد به اقتصاد خدمات مربوط می شود. البته پیش‌بینی می‌شود این رقم تا سال ۲۰۴۵ به بالای ۹۰ درصد برسد.

رئیس سازمان فضایی ایران افزود: امروزه در دنیا روزبه‌روز بر محبوبیت و کاربرد ماهواره های مکعبی (کیوب ست) افزوده می شود و ایجاد شبکه های ماهواره ای در حال توسعه است. براین اساس سازمان فضایی ایران نیز حوزه طراحی و ساخت ماهواره های مکعبی و منظومه های ماهواره ای را در دستور کار خود داده تا براساس نیازهای کشور به توسعه فناوری در این حوزه پرداخته و بتواند خدمات کاربردی به جامعه ارائه کند.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه سازمان فضایی ایران در نظر دارد داده‌های ماهواره‌ ای را در اختیار کسب‌وکارهای خصوصی قرار دهد، عنوان کرد: ما سه قطب اقتصاد غالب در کشور داریم که شامل اقتصاد کشاورزی، اقتصاد صنعتی و اقتصاد خدمات می‌شود. اقتصاد کشاورزی در کشور ما اقتصاد بزرگی است که ما می‌توانیم با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای، بهره‌وری را در این نوع اقتصاد افزایش دهیم.

براری تاکید کرد: سازمان فضایی ایران به دنبال تسهیل گری و عدم تصدی گری است و در هر حوزه ای اعم از توسعه زیرساخت‌های فضایی، اپراتورها و ارائه خدمات که بخش خصوصی علاقمند به سرمایه‌گذاری در آن باشد، حمایت و ایجاد فرصت خواهد کرد.

وی با اظهار امیدواری نسبت به ارتقای اقتصاد بزرگ فضایی که یک اقتصاد نوظهور است، گفت: با ایجاد ارزش افزوده روی داده های ماهواره، می توان خدمات کاربردی مورد نیاز کشور را ارائه کرد. خوشبختانه با دانش و توانمندی که در بخش خصوصی شکل گرفته امیدواریم علاوه بر رفع نیازهای داخلی کشور، بتوانیم به بازارهای کشورهای همسایه نیز ورود کنیم.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

کرونا درآمد و سود چه شرکتهای فناوری را کم کرد
اینترنت برای ۱۴۳۹ سامانه دانشگاهی رایگان شد
«اچ تی سی» موبایل ۵G رونمایی می کند
توسعه وتکمیل دولت الکترونیک وفضای مجازی برای مردم حائز اهمیت است