ساخت نانوکاتالیست بر پایه مونولیت و فوم ثبت اختراع شد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، هادی رضایی معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران گفت: هدف از اختراع نانوکاتالیست بر پایه مونولیت و فوم، معرفی پایه‌های کاتالیستی سرامیک سلولی پوشش داده شده با ایریدیم برای رفع مشکل خردشدگی، ارتقای استحکام در برابر شکست و در عین حال داشتن عملکرد کاتالیستی مطلوب بوده که با دستیابی به این کاتالیست یک حلقه از زنجیره فناوری تراسترهای تک پیشرانه هیدرازینی تکمیل می‌شود.

وی توضیح داد: امروزه، در بسیاری از ماهواره‌ها برای انجام ماموریت‌های مختلف، از سیستم پیشرانش تک پیشرانه کاتالیستی استفاده می‌شود. در این سیستم‌ها، پیشرانه با عبور از یک بستر کاتالیستی تجزیه شده و باعث تولید گاز داغ می‌شود که این گاز داغ با عبور از نازل تراستر، تولید نیروی رانش کرده و در این فرآیند، کاتالیستی که بیشترین فعالیت، مقاومت مکانیکی و طول عمر را داشته باشد همواره مدنظر بوده است.

رضائی تشریح کرد: گرادیان دما و فشار بالای ایجاد شده‌ گونه‌های گازی طی فرایند تجزیه کاتالیستی، منتهی به تخریب کاتالیست و مسدود شدن مسیر و افت فشار ناخواسته در طول بستر می‌شود، از این رو در طرح «ساخت نانوکاتالیست بر پایه مونولیت و فوم» سعی شده با استفاده از ساختارهای یکپارچه کاتالیستی با سطح خارجی در دسترس بیشتر نظیر مونولیت و فوم، از طریق فراهم ساختن مسیری برای نفوذ واکنش دهنده‌ها به درون حفره‌ها و خروج فرآورده‌ها از درون آن‌ها این مشکل را برطرف سازیم که این امر، با سنتز ساختار مناسب اصلاح شده و الحاق حفره‌هایی درون پایه با اندازه‌های مختلف امکان‌پذیر شده است.

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه خاطرنشان کرد: دانسیته کم، مقاومت زیاد در برابر شکنندگی و مقاومت سایشی بالای این کاتالیست‌ها سبب می‌شود که پاسخ سریع‌تری به تغییرات دمائی بدهند و در نتیجه زمان و انرژی مورد نیاز برای تکمیل واکنش تجزیه، کاهش یابد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

تمام مدارک تحصیلی از سال ۸۵ در سامانه‌ استعلام ثبت شد
مطالبه گری شهروندان از حاکمیت درباره ویدئوی جنجالی یک خواننده
پایش ماهواره‌ای تغییرات یکساله مساحت آبی کشور
گوشی جدید ایسوس با ۱۸ گیگابایت رم عرضه می‌شود