سرپرست پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی منصوب شد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، دکتر سید مجتبی خیام نکویی در حکم انتصاب دکتر صالحی جوزانی «به کارگیری تمام ظرفیت‌های علمی و تحقیقاتی پژوهشگاه و بخش‌های منطقه‌ای آن در راستای حل مشکلات اولویت دار بخش کشاورزی مورد نظر معاونت‌های اجرایی وزارت متبوع با بهره گیری از فناوری‌های نوین به ویژه زیست فناوری و مشارکت در ایفای نقش حاکمیتی حفاظت از منابع و ذخایر ژنتیکی را از اهم وظایف سرپرست پژوهشگاه» عنوان کرده است.

در این حکم آمده است: «انتظار می‌رود با اجرای طرح‌های تحقیقاتی کاربردی هدفمند در زمینه ارتقای کمی و کیفی تولید محصولات کشاورزی، گسترش فعالیت‌های مشترک با سایر مؤسسات و مراکز تحقیقاتی و پیگیری جهت انتقال یافته‌های قابل ترویج، هدایت طرح‌های فناورانه در جهت پاسخگویی به تقاضای جامعه هدف، آماده سازی زیرساخت‌های لازم جهت تجاری سازی یافته‌های تحقیقاتی مرتبط، توسعه ارتباطات علمی با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، این مهم محقق شود.»

جلسه مقدماتی تودیع و معارفه رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با حضور دکتر مردی، مشاور عالی رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر حسین جعفری، معاون پژوهش و فناوری، مهندس احمدی صومعه، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان و جمعی از معاونان و مدیران بخش‌های تحقیقاتی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در این پژوهشگاه برگزار شد.

در این جلسه دکتر صابر گلکاری، رئیس پیشین پژوهشگاه بیوتکنولوژی گزارشی در خصوص فعالیت‌ها و عملکرد پژوهشگاه طی دوره ۱۱ ماه مدیریت خود ارائه داد.

در ادامه دکتر مهران عنایتی شریعت پناهی، رئیس بخش تحقیقات کشت بافت و مهندسی ژنتیک و دکتر داریوش داودی، رئیس بخش تحقیقات نانو ضمن اشاره به سابقه طولانی فعالیت و تجارب و دستاوردهای پژوهشی و فناوری دکتر صالحی جوزانی برای وی در سمت جدید آرزوی موفقیت کردند و همچنین از عملکرد موفق دکتر گلکاری در حوزه‌های مختلف تقدیر کردند.

دکتر محسن مردی، مشاور عالی رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اظهار داشت: دکتر گلکاری ضمن اینکه آرامش و اعتماد و ثبات را به مجموعه پژوهشگاه بازگرداندند و کرامت انسانی را در سطح اعضای هیأت علمی و کارکنان احیا کردند، در زمینه گسترش تعامل و همکاری با مؤسسات تحقیقاتی تابعه سازمان نیز گام‌های بلندی برداشتند که جا دارد از خدمات و تلاش‌های ارزنده دکتر گلکاری طی این دوره قدردانی شود و امیدوارم بتوانیم در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و مجموعه وزارت جهاد کشاورزی بیش از پیش از توانمندی‌های ایشان استفاده کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت ارتباط بیش از پیش پژوهشگاه با دیگر مؤسسات تحقیقاتی و نگاه به درون و استفاده از ظرفیت‌های بالای اعضای هیأت علمی و کارکنان پژوهشگاه ابراز امیدواری کرد که در دوره مدیریت دکتر صالحی جوزانی شاهد درخشش هر چه بیشتر پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی باشیم.

دکتر صالحی جوزانی، سرپرست جدید پژوهشگاه بیوتکنولوژی نیز در این مراسم گفت: حدود ۱۵ نفر از اعضای هیأت علمی پژوهشگاه در سامانه علم سنجی سازمان تات دارای رتبه عالی هستند و از طرفی پژوهشگاه، دارای امکانات و زیرساخت‌های بی نظیری است که مجموعه این دو مزیت باید منجر به خروجی‌های اثر بخش در کشاورزی و منابع طبیعی شود. تاکنون پروژه‌ها و برنامه‌های پژوهشی متعددی اجرا شده است که برخی از آنها دارای اثر بخشی بوده است ولی تعداد این نوع پروژه‌ها کم است. برخی نیز تا مرحله پایلوت پیش رفته اند ولی به نتیجه نرسیده اند، که ضرورت دارد این حلقه مفقوده تکمیل شود.

وی گفت: لازم است برنامه‌های تحقیقاتی پژوهشگاه بیوتکنولوژی در راستای اولویت‌های بخش کشاورزی و با همکاری سایر مؤسسات و شرکت‌های بخش خصوصی اجرا شوند. ضروری است پژوهشگاه به طور کامل در راستای اجرای برنامه‌های وزیر محترم جهاد کشاورزی و سازمان به عنوان هاب بیوتکنولوژی کشاورزی کشور عمل کند و از پتانسیل سایر مؤسسات تحقیقاتی، دانشگاهی و بخش خصوصی دانش بنیان استفاده کند. در این راستا نسبت به بهبود ارتباط و فراهم کردن امکان حضور بخش خصوصی در پژوهشگاه – در چارچوب قوانین و مقررات – تلاش خواهیم کرد.

دکتر صالحی جوزانی، تحصیلات دکتری خود را در سال ۱۳۸۴ در رشته ژنتیک در انستیتو ژنتیک عمومی واویلوف وابسته به آکادمی علوم روسیه به پایان برده و از همان سال فعالیت‌های پژوهشی از خود را در بخش تحقیقات بیوتکنولوژی میکروبی پژوهشگاه آغاز کرده است.

از زمینه‌های تحقیقاتی وی، بهینه سازی تولید فرآورده میکروبی مفید مورد کاربرد در کشاورزی از قبیل سموم بیولوژیک و…، کودهای بیولوژیک (میکوریزا و ریزوبیوم ها) و بیوکمپوست، سوخت‌های زیستی (بیواتانول) و پروبیوتیک های طیور است.

وی در حال حاضر علاوه بر مدیریت دفتر امور فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی، مرجع ملی (فوکال پوینت) پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا است در زمینه ایمنی زیستی محصولات تراریخته و مقررات ملی و بین المللی ایمنی زیستی نیز دارای سوابق علمی و اجرایی بوده است.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

تعلیق فروش کارخانه تولید تراشه انگلیس به چین
دومین تحقیقات انگلیس از تبلیغات گوگل آغاز شد
ارتقای زیست‌بوم هوش مصنوعی برای بهبود سیاستگذاری و توسعه کسب‌وکار
تامین سرویس‌ مورد نیاز دستگاه‌ها برای اتصال به پنجره دولت هوشمند