سهم اقتصاد دیجیتال در بحران کرونا افزایش یافت


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، علی شیخ حسنی با اشاره به تأثیر شیوع ویروس کرونا در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و حتی ژئوپلیتیک کشورها گفت: ظرفیت و کاربردهای فناوری‌های نوین مانند هوش مصنوعی، کلان داده، اینترنت اشیا و حتی نسل پنجم موبایل و نیز پتانسیل موجود در فضای کسب‌وکارهای الکترونیکی و پلتفرم‌های دیجیتالی می‌تواند با برنامه‌ریزی مناسب، به فرصتی برای افزایش سهم اقتصاد دیجیتال در کشور و نیز کاهش پیامدهای منفی این همه گیری تبدیل شود.

وی افزود: شرایط موجود کشور و تعطیلی خودخواسته یا اجباری کسب‌وکارها، مدارس و دانشگاه‌ها و سفارش‌های در خانه ماندن منجر به افزایش تقاضای خدمات الکترونیکی و دیجیتالی شده که این مساله ترافیک بی‌سابقه‌ای را در شبکه اینترنت کشور ایجاد کرده است.

معاون پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی یکی از دلایل این پیامد را تغییر الگوی مصرف کاربران به افزایش استفاده از خدمات دیجیتالی در ساعات طولانی عنوان کرد و گفت: این مساله در صورتی‌که دسترسی مناسب و سواد رسانه‌ای یا دیجیتالی مطلوب در جامعه برای همه افراد در هرکجای کشور فراهم نشده باشد، می‌تواند موجب افزایش شکاف دیجیتالی شود که این امر نیازمند توجه و برنامه‌ریزی است.

شیخ حسنی درباره فعالیت‌ پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی در راستای شیوع ویروس کرونا گفت: در ماه‌های اخیر متأثر از شیوع این ویروس، علاوه بر فعالیت‌های جاری پژوهشکده به‌صورت دورکاری، بررسی ابعاد و پیامدهای شیوع این بیماری و شناسایی نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در مدیریت بحران بیماری در دستور کار پژوهشکده قرار گرفت.

وی افزود: بررسی کارشناسانه ابعاد وقایع اخیر با هدف ارتقاء تدابیر و تصمیمات راهبردی در حال حاضر و همچنین در موارد اپیدمیک مشابه امری مهم و ضروری است که پژوهشگاه ارتباطات به ‌عنوان بازوی تحقیقاتی و مشاوره‌ای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از این امر مستثنا نیست. از آنجا که وظیفه ذاتی پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی، همکاری در تصمیم سازی برای مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است، لذا علاوه بر مسائل فنی نگاه مساله محور و راهبردی به مسائل اقتصادی، فرهنگی و تنظیمی مورد توجه این پژوهشکده قرار دارد.

معاون پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی با اشاره به پروژه های انجام شده از جمله پروژه «ارائه راهکارهای افزایش سهم ICT در GDP کشور» و « دروازه‌های ورود به اقتصاد دیجیتال» که سال‌های قبل در این پژوهشکده مطرح شد، گفت: در حال حاضر شاهد هستیم که فعالیت‌های جاری در بخش ICT و حتی سایر بخش‌ها نیز با تمرکز بر توسعه اقتصاد دیجیتال در حال اجرا است و پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی طبق تجربیات و ظرفیت‌های موجود خود در گروه‌های پژوهشی ۴ گانه سیاستگذاری و آینده‌پژوهی، توسعه کسب‌وکار و کارآفرینی، حقوق و مقررات فاوا و فرهنگ در فضای مجازی، ایفای نقش می‌کند.

وی تصریح کرد: علاوه بر این ، هم‌زمان با شیوع ویروس کرونا، بررسی همه‌جانبه‌ای در خصوص پیامدهای شیوع این ‌همه گیری در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی و سیاسی، شناسایی اقدامات راهبردی کشورها در این خصوص و نیز ظرفیت به‌کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات در مدیریت این بحران در کشورهای مختلف توسط گروه سیاستگذاری و آینده‌پژوهی انجام شد که می‌تواند توسط تصمیم سازان موردمطالعه و یا بهره‌برداری قرار گیرد.

معاون پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی گفت: در این پژوهشکده ۷ پروژه در حال انجام است که با درنظرگرفتن تمهیدات لازم به رغم شیوع بیماری کرونا سعی بر این است در روال اجرایی و پیشرفت کار، هیچ خللی وارد نشود.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

ساخت ابررایانه «سیمرغ» برای خدمات اینترنت اشیا
ابتلای ۴۲ کارگر نوکیا به کرونا در هند
شکایت علیه گوگل به جرم استفاده از اطلاعات کاربران
اختلاف زاکربرگ با توئیتر درباره راستی آزمایی پیام های ترامپ