سه سامانه پایش ماهواره ای و یک سامانه رصد برخط رونمایی شدند


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، سامانه‌های «آتش‌بان» برای پایش ماهواره‌ای آتش فعال و مدیریت آتش‌سوزی، «کرانه» برای رصد رودخانه‌ها، تالاب‌ها و بدنه‌های آبی کشور، «آفاق» برای پایش گرد و غبار و آلودگی هوا، و همچنین سامانه «کیهان» برای رصد آنلاین آسمان و داده‌گیری از اجرام سماوی از طریق رصدخانه خیام سازمان فضایی رونمایی شد.

سامانه آتش بان می تواند از سوی همه سازمان ها و نهادهای مسئول حفظ و نگهداری از منابع طبیعی مورد استفاده قرار گیرد که وزارت جهادکشاورزی و سازمان های جنگل ها و مراتع، حفاظت محیط زیست و مدیریت بحران می توانند از محصولات این سامانه استفاده کنند.

سامانه آفاق (گرد و غبار و آلودگی هوا) کاربردهای بسیار زیادی در شناسایی گرد و غبار، پایش و ردیابی مسیر گرد و غبار، شناسایی کانون های ایجاد گرد و غبار و برآورد شدت گرد و غبار دارد که سازمان مدیریت بحران، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت جهادکشاورزی، سازمان هواشناسی و نهادهای مدیریت شهری و مراکز پژوهشی می توانند از محصولات این سامانه استفاده کنند.

سامانه کرانه (تالاب ها و بدنه های آبی) سامانه ای است که به شناسایی بدنه های آبی به صورت منظم و مستمر برای بخش های مختلفی مانند اقلیم شناسی، هواشناسی، کشاورزی، شیلات، محیط زیست و منابع طبیعی می پردازد و وزارتخانه های نیرو، جهادکشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان مدیریت بحران از بهره برداران این سامانه هستند.

سامانه کیهان رصد بر خط از رصدخانه خیام نیز دیگر سامانه رونمایی شده در این مراسم است که علاقه مندان از طریق این سامانه قادر خواهند بود تا به رصد زیبایی های آسمان بپردازند. در راستای ایجاد دسترسی عمومی به امکانات این رصدخانه پروژه ارایه خدمات رصدی رصدخانه خیام بر بستر وب در قالب ایجاد سامانه رصد آنلاین آسمان به نام سامانه کیهان انجام شده است.

رصدخانه خیام سازمان فضایی ایران در پایگاه فضایی ماهدشت با ماموریت انجام فعالیت های علمی، فنی و توانمندسازی در زمینه نجوم رصدی و هوایی ایجاد شده است.

مراسم بزرگداشت روز ملی فناوری فضایی با حضور عیسی زارع پور وزیر ارتباطات ، سورنا ستاری معاون رئیس جمهور و دیگر مسوولان صنایع دفاعی و فضایی برگزار شد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

تعلیق فروش کارخانه تولید تراشه انگلیس به چین
دومین تحقیقات انگلیس از تبلیغات گوگل آغاز شد
ارتقای زیست‌بوم هوش مصنوعی برای بهبود سیاستگذاری و توسعه کسب‌وکار
تامین سرویس‌ مورد نیاز دستگاه‌ها برای اتصال به پنجره دولت هوشمند