سه نکته برای داشتن یک دفاع تمام عیار از پایان نامه


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

رسانه تبلیغات - مجری تبلیغات۰


بدون دیدگاه

سه نکته برای داشتن یک دفاع تمام عیار از پایان نامه

دنیای تبلیغات – پرویز شمس : صبح با وحشت از خواب پریده و نگران به ساعت نگاه می‌کند، بله دیر شده چون از فرط نگرانی و اضطراب دیشب تا سحر خوابش نبرده و همین دو سه ساعت صبح را خوابیده، با چشمانی پف‌کرده، غرغرکنان به اعضای خانواده که چرا بیدارش نکردند، با سرعت به سمت پارکینگ می‌دود، یادش می‌افتد که وسایل پذیرایی را نیاورده با شتاب برمی‌گردد و سبد پذیرایی را برمی‌دارد، با سرعت فراوان به سمت دانشگاه راه می‌افتد و جلوی درب دانشگاه یادش می‌افتد که شارژر لپ‌تاپ را هم فراموش کرده با خود بیاورد و امیدوار است لپ‌تاپ شارژ کافی داشته باشد. حالا وارد سالن جلسه شده و مشکل همیشگی اتصال به ویدئو پروژکتور، مثل‌اینکه امروز روی شانس نیست، بعدازاین همه گرفتاری‌ با استرس مضاعف شروع به ارائه می‌کند، اما انگار اساتید به وی توجه نمی‌کنند و خودشان دارند متن طولانی و ریزی که خود او هم در حال روخوانی آن است مطالعه می‌کنند، حالا وقت ارائه تمام‌شده و بخش دوم جلسه شروع می‌شود، پرسش و پاسخ، پرسش‌هایی که خود را برای آن‌ها آماده نکرده، راستی لپ‌تاپ هم در حال آلارم دادن است و تا ۵ دقیقه دیگر خاموش می‌شود !

نکته اول : جلسه دفاع مهم هست ولی نه آن‌قدر که شما را از فرط نگرانی فلج کند.
یک خبر خوب، همه مواردی که در ابتدای مقاله به آن‌ها اشاره کردم و مسائل دیگری که به خاطر ممانعت از اطاله کلام به آن‌ها اشاره نکردم، به‌سادگی قابل‌حل است. و با یک برنامه‌ریزی قبلی و منظم و رعایت نکاتی که در این مقاله و مقاله‌های بعدی در این زمینه منتشر خواهم کرد، می‌توانید یک دفاع موفق و کامل از پایان‌نامه خود داشته باشید. لذا درست است که این روز برای دانشجوی تحصیلات تکمیلی روز بزرگ و سرنوشت سازی است ولی به خاطر داشته باشید بزرگ کردن بیش‌ازاندازه یک فضا و زمان قرار گرفتن شمارا در آن فضا و زمان را اضطراب‌آور می‌نماید. درحالی‌که هرروز صدها دانشجوی تحصیلات تکمیلی بااستعداد و توانایی‌های متفاوت در سرتاسر ایران و جهان این رویداد را با موفقیت پشت سر می‌گذارند و یقیناً شما از بسیاری از آن‌ها مستعدترید و لذا هیچ جایی برای نگرانی وجود ندارد.

نکته دوم : داستان‌سرایی کنید!
یافته‌های پژوهش خود را همچون داستانی جذاب شروع به روایت کنید، برخی از دانشجوها در روز دفاع محتوای پاورپوینت خود را روخوانی می‌کنند. این کار علاوه بر اینکه شما را غیرحرفه‌ای جلوه می‌دهد باعث سردرگمی حضار جلسه می‌شود به‌نحوی‌که نمی‌دانند به شما گوش فرا دهند یا متن را دنبال کنند و خیلی زود خسته می‌شوند و ارتباط بین سخنران و شنونده‌ها به‌طور کامل از بین می‌رود، به خاطر داشته باشید توجه مخاطبان می‌بایست روی شما باشد نه نوشته‌های ریز روی اسلایدهایتان !

نکته سوم : داوران قابل پیش‌بینی هستند!
برخلاف باور بسیاری از دانشجویان سؤالات داوران قابل پیش‌بینی است، کافی است از خودتان بپرسید اگر جای اساتید بودید چه پرسش‌هایی را مطرح می‌نمودید، به‌طورمعمول یک‌سوم سؤالات در مورد فصل آغازین پایان‌نامه هست مسلماً اهمیت و ضرورت تحقیق از سؤالات محتمل و به دنبال آن هدف تحقیق، نحوه تدوین پرسش‌ها و فرضیات است. سؤال پرتکرار دیگر، روش‌شناسی تحقیق است و اینکه چرا این روش را برگزیده‌اید؟ ، در اجرای آن با چه موانع و مشکلاتی روبرو شدید؟ و چگونه بر آن‌ها فائق آمدید؟. آمادگی قبلی شما برای پاسخ به این پرسش‌ها ، علاوه بر اینکه تسلط شما بر موضوع را مشخص می‌نماید، نظر مثبت داوران را جلب خواهد کرد.
در پایان به خاطر داشته باشید برگزاری مناسب جلسه دفاع می‌تواند حسن ختام و خاطره خوشی از دوران تحصیلات تکمیلی برای شما رقم بزند لذا این فرصت را غنیمت شمرده و با رعایت نکات مطرح‌شده و سایر مواردی که در مقالات بعدی به آن‌ها اشاره خواهم کرد از آن لذت ببرید.

 

دوستان عزیز در حال تدوین دوره آموزشی با عنوان «دفاع تمام‌عیار» هستم. لذا خواهشمندم هرگونه سؤال یا پیشنهادی راجع به موضوع دفاع پایان‌نامه داشتید از طریق ایمیل pshams@gmail.com یا آی‌دی تلگرامی shamsparviz@ با بنده مطرح نماید.

 

پرویز شمس

مدرس ارائه حرفه ­ای

./پایان
دنیای تبلیغات، رسانه تخصصی تبلیغات و برند در تلگرام را دنبال کنید


Print Friendly and PDF

برای دریافت آخرین مطالب، اخبار و تحلیل های دنیای تبلیغات پست الکترونیک خود را در کادر روبرو وارد نمایید و ایمیل ارسالی را تائید نمایید تا هیچ مطلبی را از دست ندهید!کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

بدون حضور خودتان در عکس سلفی بگیرید!
مسابقات چالش‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات برگزار می شود
مایکروسافت از فایل های شخصی کاربران محافظت می کند
احساس حضور در تالار موسیقی با تبلت‌ جدید هوآوی