سیستم غربالگری اولیه اتیسم بومی شد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اتیسم یک اختلال عصبی – رشدی است که یکی از انواع اختلالات دوران کودکی محسوب می‌شود. این اختلال بخش‌های مختلف مغز در کودکان دارای اتیسم را در همکاری با هم دچار مشکل می‌کند و این موضوع می‌تواند رشد و گسترش مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی فرد را مختل کند.

منوچهر مرادی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان درباره نوع فعالیت و تولیدات این شرکت توضیح داد: مجموعه‌ای از سیستم‌های هوشمند وجود دارند که می‌توانند به عنوان سیستم هشدار دهنده اولیه به‌کار ‌روند. از جمله این سیستم‌ها، سیستم غربالگری اولیه اتیسم است که می‌تواند وجود نشانه‌هایی از اتیسم در کودکان را به خانوده برای مراجعه به متخصصین و پزشکان اعلام کند.

این فعال فناور ادامه داد: در همین راستا، این شرکت محصولات مختلفی را طراحی و تولید کرده است که هر کدام کارکرد و ویژگی خاص خود را داراست. این محصولات عبارتند از: «ماشین اسباب‌بازی هوشمند»، «سیستم هوشمند غربالگری اولیه اتیسم» «توان‌بخشی تطابق چشم و دست (بازی زنبور گلچین)»، «لامپ‌های توجه اشتراکی» و «جمع آوری صدا برای غربالگری اتیسم».

وی درباره یکی از این محصولات به نام «سیستم هوشمند غربالگری اولیه اتیسم» گفت: این محصول یک سیستم هوشمند است که توسط متخصصان علوم شناختی، روانشناسی و روانپزشکی، و هوش مصنوعی ساخته شده است. در این سیستم سوالاتی طرح شده است که با پاسخ دادن به آن سیستم قادر است با دقت غربالگری اولیه را انجام داده و در صورت احتمال وجود اتیسم خانواده‌ را مطلع کند. جواب غربالگری اولیه سیستم به صورت پیامک به کاربر ارسال خواهد شد.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان افزود:‌ دقت سیستم بستگی به دقت پاسخی است که به سوالات سیستم داده می‌شود و در صورت اشتباه در پاسخ، غربالگری سیستم معتبر نخواهد بود.

این فعال فناور از محصول دیگر این شرکت به نام «ماشین هوشمند اسباب‌بازی» نام برد و توضیح داد: این محصول طوری طراحی شده ‌است که با ثبت نحوه بازی فرد می‌تواند وجود علائم اتیسم را شناسایی کند.

وی ادامه داد: در این محصول نرم‌افزاری برای جمع‌آوری و تحلیل یا ارسال داده‌ها طراحی شده ‌است که قابلیت نصب بر روی تلفن‌های هوشمند را نیز دارد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

موبایل های پرچمدار بدون فناوری دوربین زیر نمایشگر عرضه می شوند
ششمین دوره مسابقات چالش‌های فناوری اطلاعات برگزار می شود
تبریک دبیر شورای عالی فضای مجازی به رئیس جمهور منتخب
حمایت از حضور مستقل شرکت‌های دانش بنیان در نمایشگاه الکامپ