شاخص میزان بهره‌مندی زنان از فناوری اطلاعات تدوین می‌شود


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، معصومه ابتکار در همایش نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات در توان افزایی زنان گفت: در سال ۱۹۹۸ همزمان با اجلاس مجمع جهانی اقتصاد، مدیر عامل مایکروسافت با معرفی اینترنت از نقش آن در آینده اقتصاد دنیا سخن گفت. برمبنای این اظهارات اتکای آینده اقتصاد دنیا برخلاف اقتصاد سنتی که متکی بر منابع بود، بر نوآوری، خلاقیت، تولید ذهن و انقلاب دیجیتال بنیان گذاشته شده است.

وی افزود: ابزار این تحول بزرگ در اقتصاد، انقلاب دیجیتالی است که ارزش افزوده بر مبنای نوآوری را خلق می کند.

ابتکار با تاکید بر اینکه یکی از ویژگی های انقلاب دیجیتال، عدم تبعیض و جنسیت گرایی است خاطرنشان کرد: در کشور ما فناوری اطلاعات و ارتباطات به طور وسیع در شهرها گسترش یافته است و یکی از شاخص های ملی ما ضریب نفوذ تلفن همراه و اینترنت است که وضعیت خوبی در این زمینه داریم و این عدم تبعیض و دسترسی یکسان و عدالتی که با انقلاب دیجیتال برقرار می شود کمک بزرگی به هم‌افزایی زنان خواهد کرد.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با اعلام اینکه یکی از تکالیف  اساسی کشور در قانون اساسی و ماده ۱۰۱ برنامه ششم توسعه بحث عدالت است گفت: یکی از ابعاد عدالت، عدالت جنسیتی است و ایجاد فرصتهای برابر برای زنان و مردان که بتوانند دوشادوش یکدیگر بتوانیم با برنامه ریزی و سیاستگذاری درست عدالت جنسیتی را برقرار کنیم.

وی تصریح کرد: ما برای پیشرفت باید از تمام سرمایه های کشور استفاده کنیم و نقش زنان در تمام عرصه های سیاسی ، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی غیر قابل اغماض است.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به اینکه طبق ماده ۱۰۱ برنامه توسعه باید هر کجا عقب ماندگی برای زنان وجود دارد این عقب ماندگی ها با برنامه خاص و یک نگاه جبرانی از بین ببرد گفت: این نگاه با برنامه ریزی متعادل هم اکنون در دستگاههای دولتی وجو د دارد و بحث زنان موضوعی است که به همه دستگاه ها بر می گردد و معاونت امور زنان و خانواده متولی سیاستگذاری، رصد و  پایش در این حوزه است.

ابتکار تصریح کرد: ما در معاونت امور زنان ریاست جمهوری، در حال تدوین شاخص هایی برای توان افزایی بانوان هستیم که یکی از این شاخص ها میزان بهره مندی زنان از فناوری اطلاعات است که در عرصه آموزش، ارتقا مهارت های زندگی و ارتقا مهارت های فکری برای تصمیم سازی، آگاهی و اطلاع رسانی و شبکه سازی ارتباطات برای تبادل اطلاعات و تجربیات و در کنار آن یک جریان سازی اجتماعی برای توان افزایی زنان داشته باشیم.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

راه اندازی سرویس‌های جدید بازی توسط اپل
مدیر بازداشتی هواوی در زمان دستگیری از محصولات اپل استفاده می‌کرد
دست رد اتحادیه اروپا به درخواست آمریکا/ هواوی تحریم نمی‌شود
آیفون ۱۱ شارژ بی سیم ساعت اپل و ایرپاد را ممکن می‌کند