شبکه ملی اطلاعات تضمین کننده سلامت اطلاعات است


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، همایش ملی زیست‌بوم دسترسی همگانی به اطلاعات با حضور سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی امروز دوشنبه ۲۲ مهر در سالن شهید بهشتی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی تهران برگزار شد.

سعید رضا عاملی با اشاره به تاریخچه دسترسی آزاد به اطلاعات گفت: این مسئله موضوعی بین‌ المللی و منعکس کننده نیاز بشریت به دسترسی آزاد به اطلاعات است که در کشور ما در سال ۱۳۸۷ با تصویب قانون «انتشار آزاد اطلاعات» مورد توجه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: کمیته اجرایی برای اجرایی سازی سند دسترسی آزاد به اطلاعات در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به مصوبه یونسکو برای «برنامه اطلاعات برای همه» گفت: در این مصوبه ۵ اولویت ذکر شده که اولویت اول آن اطلاعات برای توسعه و اولویت دوم سواد اطلاعاتی است.

وی افزود: به نظر بنده بنیان دسترسی به اطلاعات توسعه دانش عمومی و گسترش سواد اطلاعاتی است.

عاملی گفت: حفاظت از اطلاعات اولویت سوم این مصوبه بوده است که اگر شبکه ملی اطلاعات در ایران شکل گرفت و در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسید، در همین راستا بوده است.

برخی شبکه ملی اطلاعات را همان اینترنت ملی تلقی میکنند

وی با اشاره به تعریف نادرست شبکه ملی اطلاعات با عنوان اینترنت ملی گفت: برخی شبکه ملی اطلاعات را همان اینترنت ملی تلقی می­ کنند حال آنکه برخلاف این تصور، شبکه ملی اطلاعات زیرساخت داده ­های ملی کشور محسوب می­ شود که باید حفاظت شود.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: کشور دارای داده های ملی مثل داده ثبت احوال، شبکه بانکی، اطلاعات مرتبط با لایه سامانه موقعیت مکانی و صدها لایه اطلاعاتی و داده ای مهم دیگر است که بر بستر شبکه ملی اطلاعات بار گذاری می شود، به عنوان مثال شهر تهران بیش از ۱۳۰ لایه داده اطلاعاتی دارد که به عنوان داده های ملی باید از آن حفاظت و حراست به عمل آید، چنانکه تصرف نابه جا در این شبکه ملی می­تواند مشکلات زیادی را برای کشور فراهم کند.

وی افزود: شبکه ملی اطلاعات تضمین کننده سلامت اطلاعات و دسترسی دائمی به اطلاعات برای ملت ایران است که اهمیت بسیار زیادی دارد.

عاملی ادامه داد: اخلاق اطلاعاتی اولویت چهارم است که ذیل آن حفاظت از حقوق مؤلف مورد توجه قرار گرفته است و در اولویت پنجم دسترسی آزاد به اطلاعات است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اولویت و اهمیت ارتقای دانش عمومی گفت: اتکای انگیزه ای دسترسی آزاد به اطلاعات، دانش عمومی است و دانش عمومی یعنی قرار گرفتن در فضای رشد و تعالی فردی  و اجتماعی.

وی افزود: این دانش شامل مجموعه اطلاعاتی می شود که یک شهروند برای دسترسی به کیفیت رضایتمندی زندگی به آن نیاز دارد و ارتقاء آن می تواند موجب تقویت شهروندی و تقویت چرخه مردم سالاری در جامعه شود.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به ویژگی های فراگیری در فضای مجازی گفت: در فضای مجازی، در معرض گذاردن اطلاعات مرتبط با مردم هدف است و فضای فراگیر مجازی، در پیوند با اینترنت همه چیزها و ماهیت غیرمرکزی در همه جا حاضر، محقق می شود.

وی افزود: اینترنت، فضای دسترسی همگان را به صورت فراگیر فراهم میکند و بحث فراگیری (pervasiveness)  بر اتصال دیوایسها (Devices) به همه پدیده ها تمرکز دارد که به دنبال آن هرچه دامنه اتصال دیوایس ها(Devices) به پدیده ها توسعه بیشتری پیدا کند، فراگیری نیز قلمرو بیشتری به دست می­آورد.

عاملی خاطرنشان کرد: در موضوع اینترنت همه پدیده ها، بحث اتصال دیوایس ها (Devices) به اطلاعات، اشیاء و انسان هاست که در واقع به معنای اتصال همه چیزها و همه پدیده ­ها در مقیاس نانو-بایو است.

وی افزود: این اندازه اتصال به همه پدیده ها دامنه فراگیری از اطلاعات را فراهم می­کند که گستره وسیعی را به دنبال می­آورد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با طرح این سؤال که “پیوندهای فضای فراگیر مجازی و اطلاعات عمومی چیست؟ ” خاطرنشان کرد: یکی از این پیوندها دامنه فراگیر اطلاعات عمومی به عرصه گسترده ای از پدیده های انسانی، ارتباطی و طبیعی است که در فضاهایی چون فضای معماری اینترنتی، بُعد خوشه بندی و داده های لایه بندی شده و یکپارچگی داده هی اینترنتی مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: یکی دیگر از قابلیت های پیوند فضای فراگیر مجازی با اطلاعات عمومی تأمین دسترسی آزاد به اطلاعات و دانش است که از دو طریق تأمین می شود و یکی از طریق در دسترس قرار دادن دانش و اطلاعات و دیگری از طریق تبدیل اطلاعات به داده و تبدیل داده به خدمات یا هوشمندسازی نظام مند علمی است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: با وقوع انقلاب دیجیتال فشار بر این بود که مجموعه اطلاعات تبدیل به داده رقومی شود و به دنبال آن موضوع تبدیل داده های رقومی به خدمات و سرویس مورد توجه قرار گرفت که یکی از این خدمات قراردادن اطلاعات در دسترس افراد مختلف بوده است.

دسترسی آزاد به اطلاعات و دانش مستلزم تکمیل چرخه زیرساختی و دانشی است

وی افزود: دسترسی آزاد به اطلاعات و دانش مستلزم تکمیل چرخه زیرساختی و دانشی است که زیرساخت اجتماعی اطلاعات، زیرساخت فناوری اطلاعات، توجه به مالکیت ذی­نفعان، توسعه وب، محتوا و کاربر نهایی(پشتیبانی امنیتی، دستیاری و حفظ حریم خصوصی) را دنبال می کند.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

بسته‌های غذایی ایرانسل به زلزله‌زدگان «سی‌سخت» اهدا شد
ارائه گزارش جدید پیشرفت شبکه ملی اطلاعات به مرکز فضای مجازی
خرید محصولات ایرانسلی با کد دستوری امکان‌پذیر شد
مدیریت VPN در کشور اجرایی می شود