صادرکنندگان نرم افزار در «هفتمین جشنواره ملی فاوا» شرکت نکردند


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت ارتباطات، فرامرز رستگار با اشاره به تشکیل کمیته سیاستگذاری هفتمین جشنواره فاوا در آذرماه سال جاری گفت: در این کمیته محورهای مختلف جشنواره در قالب ۵ کارگروه کسب وکارهای نوآورانه، استارتاپها ، دستگاه برتر در دولت الکترونیک، صادرات محصولات دانش بنیان و کارگروه پژوهش های منتهی به فناوری مشخص شدند.

وی ادامه داد: با شروع فعالیت کارگروه ها، هر کدام از این کارگروه ها شاخص های ارزیابی خود را تعیین کردند و در کمیته سیاستگذاری هفتمین جشنواره فاوا با تغییراتی به تصویب رسید.

رستگار با اشاره به اینکه حدود ۲۷۰ طرح به هفتمین جشنواره فاوا ارسال شد، گفت : متقاضیان شرکت در جشنواره فاوا از ۲۰ تا ۱۵۰ طرح برای کارگروه های مختلف ارسال کردند که بیشترین آنها مربوط به کارگروه دستگاه برتر در حوزه دولت الکترونیک است .

مسئول کارگروه صادرات دانش بنیان در هفتمین جشنواره فاوا با اشاره به اینکه در این کارگروه هزار امتیاز برای ارزیابی شرکتها در نظر گرفته شد، خاطر نشان کرد : این هزار امتیاز به شاخص های درآمد ارزی در سال های ۹۵ و رشد آن نسبت به سال ۹۴ و در حوزه کیفیت کالا و شرکت نیز ۶ شاخص تعهد مدیریتی، دانش فنی، ظرفیت تولید، ثبت محصول،مهارت های مدیریتی و گواهی نامه ها و جوایز دریافتی اختصاص دارد.

وی با اشاره به اینکه تمام طرح های ارسالی در حوزه صادرات مربوط به مخابرات است، افزود: البته شرکت های نرم افزاری صادرات مناسبی به خارج کشور دارند اما به دلیل عدم ارزشگذاری مناسب نرم افزار در کشور و نبود شفافیت در حقوق گمرکی و مالیات، صادرکنندگان نرم افزار تمایلی برای شرکت در جشنواره نداشتند.

رستگار با تاکید به اینکه در حال حاضر هیچ آمار مشخصی از میزان صادرات نرم افزار وجود ندارد، اظهار کرد: اگر بخواهیم صادرات نرم افزار رونق داشته باشد باید حقوق معنوی تولیدکنندگان نرم افزار تعیین تکلیف شده و با تصویب مقرراتی صادرات نرم افزار از مبادی رسمی انجام شود.

وی با اشاره به اینکه ارزیابی شرکت کنندگان در جشنواره فاوا در سطح کارگروه ها انجام شده است، افزود: در کارگروه صادرات محصولات دانش بنیان در یکی از محورها ۳ شرکت برتر و در یکی دیگر از محورها ۲ شرکت و یک شرکت نیز شایسته تقدیر شد.

عضو کمیته سیاستگذاری هفتمین جشنواره فاوا تاکید کرد: جمع بندی کارگروه های جشنواره برای تصویب نهایی به شواری معاونان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارسال می شود.

وی درباره تاثیر گذاری جشنواره فاوا در فعالان این حوزه گفت: سه شرکتی که در حوزه صادرات دانش بنیان معرفی شدند در سال های گذشته به عنوان شرکت های نوآور و یا برتر در حوزه تحقیق و پژوهش مطرح شدند و امسال توانستند به عنوان شرکت های برتر در صادرات انتخاب شوند که نشان از تاثیرگذاری این جشنواره در این حوزه دارد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

دومین دوره طرح جامع «از مهارت تا اشتغال» برگزار می شود
پرونده «حاکمیت سایبری در خارج از کشور» خبرگزاری مهر ۱۰۰تایی شد
مدل‌های ارزیابی کمی و کیفی محتوای الکترونیکی بومی تدوین شد
کمبود تراشه ۲۰۲۳ میلادی برطرف می شود