عملیات اجرایی ساخت مرکز ملی اطلاعات فضایی آغاز شد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان فضایی ایران، پروژه مرکز ملی داده و اطلاعات فضایی، تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد.

سازمان فضایی ایران در راستای تکمیل زنجیره ارزش داده های فضایی و براساس ماموریت‌های تعریف شده، به توسعه و ایجاد زیرساختهای مورد نیاز جهت ذخیره سازی، پردازش و به اشتراک گذاری داده‌ها و اطلاعات فضایی و به ویژه سنجش از دور اقدام کرده است.

مهدی ابوالقاسمی، مدیر پروژه مرکز ملی داده و اطلاعات فضایی، در این خصوص گفت: یکی از زیرساخت های مهم و زیربنایی مورد نیاز در زمینه ذخیره سازی، پردازش و به اشتراک گذاری داده ها و اطلاعات، مرکز ملی داده و اطلاعات فضایی است که اخیراً پروژه تجهیز زیرساخت فیزیکی آن تعریف و اجرایی شده است.

وی ادامه داد: این پروژه بین شرکت های تراز اول و دارای رتبه ۱ در حوزه طراحی و پیاده‌سازی مرکز داده (دیتاسننتر)، بصورت دو مرحله‌ای به مناقصه گذاشته شد و یک شرکت داخلی پس از کسب امتیاز مورد نیاز در مرحله اول ارزیابی کیفی، موفق شد در مرحله دوم نیز بیشترین امتیاز را کسب کرده و به عنوان مجری پروژه تجهیز زیرساخت فیزیکی انتخاب شود.

مدیر پروژه مرکز ملی داده و اطلاعات فضایی با اشاره به ماموریت سازمان فضایی در زمینه تمرکز و یکپارچه‌سازی داده‌های فضایی و ایجاد دسترسی آسان، سریع و پایدار به این داده ها برای کاربران، افزود: این مرکز به گونه‌ای طراحی شده‌است که ظرفیت‌های لازم برای ارائه سرویس‌های متنوع اعم از اشتراک گذاری داده و تولید محصولات متنوع سنجش از دور را خواهد داشت.

به گفته وی، این مرکز با بهره گیری از فناوری رایانش ابری و مدیریت کلان داده (بیگ دیتا) و از طریق پلتفرم دسترسی به داده و اطلاعات که بر بستر این مرکز ایجاد خواهد شد، امکان دسترسی، دانلود و پردازش داده‌ها و اطلاعات را برای شتاب دهنده ها و کسب و کارهای نوپا فراهم می کند.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

شکایت از آمازون در پی ابتلای کارگران به کرونا
استان های نیمه غربی کشور در معرض ریسک بالای آتش سوزی قرار دارند
امکان حضور استارت‌آپ ها در مناقصات بخش فضایی فراهم شد
هواوی تراشه های آمریکایی را جایگزین می کند