فناوری موتور «چرخ عکس العملی ماهواره» تجاری سازی شد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، در راستای کاربردی کردن و انتقال سرریز فناوری‌های فضایی به صنایع کشور، پژوهشگاه فضایی ایران طی قراردادی با بخش خصوصی، اقدام به تجاری ‎سازی فناوری موتور «براشلس» چرخ‌های عکس العملی مورد استفاده در سیستم کنترل وضعیت ماهواره (به همراه درایور) کرده است.

هادی رضایی، معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران در این باره گفت: فناوری طراحی و ساخت موتور بدون جاروبک (براشلس) از دستاوردهای پژوهشکده رانشگرهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران است و به منظور استفاده در زیرسیستم کنترل وضعیت ماهواره‌ها طراحی و ساخته شده است. این فناوری طی قراردادی با بخش خصوصی در مرحله تجاری‌سازی برای تأمین موتورهای الکتریکی پهپادهای کشاورزی قرار گرفته است.

وی در خصوص کاربرد این فناوری تشریح کرد: با توجه به گسترش روزافزون کاربرد موتورهای الکتریکی در بخش‌های خانگی، تجاری و صنعتی به منظور مصرف بهینه انرژی الکتریکی، طراحی و ساخت موتورهای الکتریکی پر بازده و محرکه‌های سرعت متغیر مربوط، مورد توجه زیادی قرار گرفته است. در این بین، موتورهای DC بدون جاروبک (BLDC) به دلیل مزایای فراوان نظیر بازده بالا، چگالی توان و گشتاور زیاد، سهولت در کنترل، روش ساخت ساده، قابلیت اطمینان بالا و نگهداری کم هزینه‌تر، طی دو دهه اخیر در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

معاون پژوهشگاه فضایی ایران افزود: در صنایع مادر نظیر پالایشگاه‌ها و … نیز، به دلیل حساسیت‌های زیاد تنها موتورهای بدون جاروبک می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

رضایی درباره ضرورت طراحی و ساخت این محصول در کشور اظهار داشت: با توجه به اینکه این موتورها پیش از این، به‌صورت انحصاری وارداتی بوده و موجب خروج ارز و وابستگی فناوری به خارج از کشور می‌شود، طراحی و ساخت این محصول به صورت کاملاً بومی با قابلیت رقابت با نمونه مشابه خارجی و حتی قابلیت سفارشی‌سازی آن بر اساس درخواست کارفرما، با توجه به شرایط کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه اظهار امیدواری کرد که با توجه به سوابق پژوهشکده رانشگرهای فضایی در طراحی، ساخت و تست انواع موتورهای بدون جاروبک با کاربرد فضایی در ابعاد فیزیکی و کارکردهای گوناگون و نیز سابقه همکاری این مجموعه با مراکز دانشگاهی کشور، می‌توان با جهت‌دهی مناسب این فناوری به‌روز دنیا را در خدمت صنایع کشور درآورد.

رضایی تاکید کرد: فرآیند طراحی بهینه، انتخاب المان‌ها و فناوری ساخت این محصول بر اساس استانداردهای نظامی و فضایی است. شرایط محیطی مرتبط برای محصولات فضایی و گذراندن تست‌های سخت‌گیرانه، قابلیت اطمینان این محصولات را در وضعیت مطلوبی قرار داده است.

وی ادامه داد: با توجه به توانمندی‌های فنی پژوهشگاه فضایی ایران و نیازسنجی تجاری این فناوری توسط بخش خصوصی، مشخص شد توسعه بسیار سریع پهپادهای مختلف از جمله پهپادهای سمپاش کشاورزی در کشور و نیاز مبرم این پهپادها به موتورهای الکتریکی بدون جاروبک با کیفیت، زمینه مناسبی برای انتقال سرریز این فناوری را فراهم آورده که می‌تواند کمک مؤثری در راستای بهبود کیفیت محصولات کشاورزی باشد. از این‌رو، این پژوهشگاه به تجاری‌سازی فناوری موتورهای الکتریکی بدون جاروبک و سیستم کنترلر و درایور متناسب با نیازهای این‌گونه پهپادها اقدام کرده است.

رضایی خاطرنشان کرد: فناوری‌های فضایی، به لحاظ نیازمندی‌های ویژه‌ای که می‌طلبند، همواره در لبه دانش قرار دارند. بدین جهت، از این فناوری‌ها، اغلب به عنوان موتور محرک فناوری‌های پیشرفته یاد می‌شود که سرریز آنها می‌تواند در سایر حوزه‌های صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار گیرد و منجر به تولید محصولات جدیدی شوند.

وی گفت: این پژوهشگاه آمادگی دارد تا در تأمین نیازهای این حوزه با صنایع داخلی همکاری کند.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

پرچمدار موتورلا با دوربین ۲۰۰ مگاپیکسیلی!
جزئیات سند راهبردی اتحادیه اروپا برای «اینترنت بهتر کودکان»
جهان در سال ۲۰۲۲ بر مدار کدام فناوری ها می چرخد
گوگل تست هفتگی کرونا را برای حضور در ادارات خود اجباری کرد