فناوری های خط شکن معرفی شدند


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، دومین نشست علمی – تخصصی «پایش، رصد، بررسی، ارزیابی و آینده نگری وضعیت فناوری های خط شکن در جهان با رویکرد تحلیل تاثیرات آن ها بر اولویت های نقشه جامع علمی کشور» در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه که به ریاست حاجی آخوندی معاون پایش، ارزیابی و نظارت شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، به اهمیت و ضرورت بررسی فناوری های خط شکن در انقلاب صنعتی چهارم پرداخته شد.

با عنوان اینکه انقلاب صنعتی چهارم از ۲۰۱۵ شروع و در ۲۰۳۰به اوج خود خواهد رسید فناوری های، اینترنت اشیا، فناوری چاپ سه بعدی، فناوری چاپ زیستی، فناوری چهار بعدی و زیست شناسی بومی اولویت های فناوری های خط شکن کشور معرفی شد که باید برای آن ها در سال های آتی برنامه ریزی مشخصی داشت.

براساس تحقیقات ارائه شده در این جلسه سرعت زیاد تغییر و تحولات علمی پیشرفت های فناوری، گریزناپذیری از ورود به حوزه فناوری های نوظهور، پتانسیل بالای این فناوری ها در ایجاد ارزش افزوده، اشتغال زایی و افزایش قدرت و توان کشور و تاثیر گذاری عمیق برحوزه های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی بخشی ازعواملی است که نیاز به پرداختن به این فناوری ها را در کشور ضروری ساخته است.

در ادامه جلسه با بیان این که بسیاری از فناوری های جدید توانمند ساز هستند و باعث تکمیل فرآیند فن آوری قبلی می شود مطرح شد: در ایالات متحده آمریکا کمتر از ده درصد فناوری های جدید چرخه عمر خود را به طور کامل طی می کنند و سایرین به عللی مثل حضور رقبای جدید، شکست در بازاریابی و… از ادامه در چرخه باز می مانند.

هم چنین تاکید شد که انقلاب چهارم صنعتی هم جوشی و همگرایی فناوری های مختلف و جدید است که مرزهای زیستی و فیزیکی را در هم می نورد.

پتانسیل بالای دامنه نفوذ، توان ارزش آفرینی بالا، پتانسیل تاثیر در بازار و بازارسازی، اثرات و پیامدهای فرهنگی و اجتماعی و سیاسی نیز به عنوان شاخص کلی انتخاب فناوری های نوظهور و خط شکن عنوان شد.

در بخش دیگر جلسه با تصریح اینکه تهدید و آسیب زا بودن فناوری های خط شکن اختصاص به جامعه ایرانی و دینی ندارد عواملی چون ایجاد نابرابری در بازار کار، که موجب نش اجتماعی می شود با عنوان تهدیدات و درامدزایی، پدیدآمدن بازارهای جدید و افزایش ثروت و کیفیت زندگی مردم نیز فرصت های ایجاد فن آوری های خط شکن مطرح شد.

هم چنین بر اساس پیش بینی ها تا سال ۲۰۲۵ خروجی اقتصاد دنیا صد تریلیون دلار خواهد بود که یک سوم آن از تکنولوژی هایی چون اینترنت اشیا، رباتیک پیشرفته، ذخیره سازی انرژی و مواد پیشرفته و خواهدبود.

در انتهای بحث با لزوم دقت و توجه به فناوری های خط شکن گفته شد که در بررسی های انجام شده در سندهای ملی سیاست گذاری فناوری کشور در سال ۹۴ فناوری هایی چون خودکارسازی مشاغل دانشی، رباتیک پیشرفته، خودروهای خودران، چاپ سه بعدی که در سندهای دیگر کشورها به آن ها پرداخته شده است، در سند های فناوری کشور وجود ندارد و تنها از سال ۹۵ برای دو فناوری اینترنت اشیا و چاپ سه بعدی سند نوشته شده است.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

سیستم عامل هواوی برای موبایل تا ۲۰۲۱ عرضه می شود
۵۰ هزار بیمار کرونایی با سیستم ردیابی دیجیتال شناسایی شدند
«کیش» پیشگام در پیوستن به شبکه نسل پنجم
کرونا اقبال به تبلت‌های دارای نمایشگرهای بزرگ‌ را افزایش داد