ماهواره «پیام» هفته آینده تحویل داده می‌شود


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه بازدید از مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت، با اشاره به روند طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره‌های دانشگاهی اظهار داشت: عملیات آماده‌سازی ماهواره «پیام» دانشگاه امیرکبیر از یک ماه پیش به اتمام رسیده و این ماهواره هفته آینده از سوی این دانشگاه به سازمان فضایی تحویل داده می‌شود.

وی ادامه داد: این ماهواره اولین ماهواره کشور با دقت بالا است که در مدار زمین قرار می‌گیرد و ما امیدواریم با پرتاب آن، تصاویر مربوط به وضعیت کشور را در مراکز پردازشی خود داشته باشیم و از این دستاورد برای بهبود کسب و کار و سایر کاربردهای صنایع فضایی استفاده کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: ماهواره «پیام امیرکبیر» تصاویری با دقت ۴۵ متر ارسال می‌کند و حدود سه سال در مدار زمین باقی خواهد ماند.

آذری جهرمی تصریح کرد: از دانشگاه علم و صنعت نیز می‌خواهیم که سرعت ساخت ماهواره «ظفر» را افزایش دهد چرا که این ماهواره به مراتب از نظر دقت تصاویر از سایر ماهواره‌های دانشگاهی کشور بالاتر خواهد بود.

وی گفت: ماهواره «ظفر» نیز قرار است حدود ۲.۵ تا ۳ سال زمان ماندگاری در مدار داشته باشد و تصاویر با دقت ۲۲.۵ تا ۱۶ متر ارسال کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده باید تا سال ۱۴۰۱ به شرایطی برسیم که ماهواره‌های عملیاتی ما، تصاویر با دقت زیر یک متر داشته باشند.

آذری جهرمی اظهار امیدواری کرد که سال آینده اتمام پروژه ماهواره «ظفر» را نیز داشته باشیم و این ماهواره سریعتر وارد فازهای بعدی شده تا بتوانیم شاهد بهبود شیوه‌های مدیریت در کشور با استفاده از فناوری فضایی باشیم.

مذاکره با وزارت دفاع برای پرتاب ماهواره پیام

وزیر ارتباطات در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره زمان پرتاب ماهواره پیام امیرکبیر به عنوان نخستین ماهواره عملیاتی کشور در مدار زمین گفت: روال پرتاب و تصمیم گیری در رابطه با آن در اختیار وزارت ارتباطات نیست و در این زمینه مذاکراتی را با وزارت دفاع خواهیم داشت تا زمان پرتاب این ماهواره را مشخص کند.

وی گفت: این ماهواره هفته آینده تحویل می شود تا مکانیزم های آمادگی پرتاب آن تست شود اما نمی توان تخمین دقیقی برای زمان پرتاب آن اعلام کرد. با توجه به آنکه کار آن به اتمام رسیده، تمامی تلاش این است که هرچه سریعتر این ماهواره عملیاتی در مدار قرار گیرد.

موازی کاری سازمان صدا و سیما برای خرید ماهواره مخابراتی

جهرمی در پاسخ به سوالی مبنی بر وجود موازی کاری در حوزه طراحی و ساخت ماهواره ها در کشور گفت: فعالیت موازی در زمینه ساخت ماهواره نداریم و آنچه که هم اکنون از سوی دانشگاه هایی همچون امیرکبیر، شریف و علم و صنعت در حال انجام است، یک خط ممتد بوده که هر یک دستاوردهای قبلی را تکمیل می کند. اما آنچه که در عرصه فضایی موازی کاری تلقی می شود، فعالیت سازمان صدا و سیما در زمینه ماهواره مخابراتی است.

وی گفت: بر اساس تقسیم کار، سازمان فضایی ایران متولی بخش دیتا و انتقال داده در ماهواره مخابراتی است و سازمان صدا و سیما نیز متولی پخش تصویر از طریق این ماهواره ها است اما آنچه که هم اکنون صورت گرفته این است که سازمان صدا و سیما فرآیند خرید ماهواره و در مدار قرار دادن آن را جداگانه پیگیری می کند. از سوی دیگر، ما نیز در بخش انتقال داده ها فعالیت جداگانه ای انجام داده ایم.

وی اضافه کرد: این موضوع سرمایه گذاری سنگینی از منابع کشور را به همراه دارد که باعث می شود دو ماهواره خریداری شده و هر کدام از نصف ظرفیت آن استفاده شود. ما این موضوع را اعلام کردیم و قبلاً نیز گفته ایم که آمادگی داریم اگر سازمان صدا و سیما تمایل داشته باشد، کل این چرخه و مدیریت آن را در اختیار بگیرد.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه این موازی کاری بر اساس تکالیف قانونی است که قانونگذار بر عهده سازمان فضایی و نیز سازمان صدا و سیما گذاشته است، اظهار کرد: گزارش هایی در رابطه با این موضوع تنظیم کرده ایم تا آن را در شورای عالی فضایی مطرح و حل و فصل کنیم. این مفهوم، به این معنا نیست که بخواهیم تلاش سازمان صدا و سیما را زیر سوال ببریم اما موضوع این است که باید ظرفیت های کشور را یکپارچه کرده و به دستاوردهای واحد برسیم.

چرخه صنعت فضایی در کشور به تکامل رسید

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت‌های علم و صنعت در حوزه تحقیقات صنعتی و پژوهش‌های مرتبط با فناوری فضایی اظهار داشت: این دانشگاه پیگیر پروژه‌های فضایی بسیاری بوده و اقدامات ارزشمندی در حوزه نوآوری صنعت فضایی، آنتن و سایر تجهیزات فناوری اطلاعات داشته است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه اما متأسفانه در زمینه ساخت ماهواره با کمی تاخیر روبرو هستیم، گفت: ماهواره ظفر علم و صنعت با توجه به شاخص های مدنظر از حیث مباحث سنجشی نسبت به سایر دستاوردهای ماهواره ای دقت دوبرابری دارد و این نیاز کشور است که امروز از این ظرفیت استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه در ساخت ماهواره نوید که در چند سال گذشته انجام شد متمرکز بر ساخت ماهواره مکعبی بودیم ادامه داد: اما هم اکنون چرخه صنعت فضایی در کشور به تکامل رسیده و ما در ساخت ماهواره ظفر نیازمند دقت در پردازش اطلاعات و تصاویر هستیم.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه مطابق با سند توسعه فضایی کشور ایستگاه های زمینی تقویت شده و در چندین ایستگاه نیز سرمایه گذاری کرده ایم، گفت: این ایستگاه ها آماده دریافت سیگنال های ماهواره ای هستند تا بتوان روی توسعه محصول و پردازش اطلاعات فضایی برای استفاده از کاربردهای آن اقدامات مفیدی انجام داد.

پایش سطح زیرکشت برنج با تصاویر ماهواره ای

وزیر ارتباطات با اشاره به کاربردهای فناوری فضایی و تصاویر ماهواره ای گفت: هفته گذشته گزارشی را در هیئت دولت در زمینه پایش سطح زیرکشت محصول برنج در استان فارس از طریق تصاویر ماهواره ای ارائه کردیم. بنا بر این گزارش، با اطلاعات ماهواره ای دریافت شده مشخص شد که ۲۵ هزار هکتار از زمین های استان فارس زیر کشت برنج است و این در حالی است که این استان در سال گذشته به شدت درگیر خشکسالی بوده است.

وی گفت: بر مبنای پایش انجام شده ۵۸۰ میلیون متر مکعب آب برای سطوح زیرکشت برنج در این استان استفاده و ۱۷۳ میلیون متر مکعب آب تبخیر شده است.

جهرمی گفت: با سناریوهای متعددی در زمینه سطح زیرکشت اراضی کشاورزی در کشور مواجه هستیم که جز با فناوری فضایی قابل حل نیست. سطوح زیرکشت و منابع آبی کشور باید از طریق تصاویر ماهواره ای دائماً پایش شود. این خدمات از طریق صنایع فضایی قابل انجام است.

وی گفت: در این زمینه نیاز داریم که لایه کاربردی فناوری فضایی در کشور پررنگ شود و در این زمینه برخی دستگاه ها شروع به استفاده از کاربردهای فضایی کرده اند و به ما درخواست داده اند تا این اطلاعات را در اختیارشان قرار دهیم.

وی با بیان اینکه در اوج تحریم های ظالمانه و بدون همکاری های بین المللی محققان کشور ما موفق به تکمیل چرخه فناوری فضایی در کشور شده اند، گفت: پیگیر مشکلات مربوط به ساخت ماهواره ها هستیم تا شیوه های مدیریت در کشور را با استفاده از منابع موجود بهبود بخشیم.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

«کیش» پیشگام در پیوستن به شبکه نسل پنجم
کرونا اقبال به تبلت‌های دارای نمایشگرهای بزرگ‌ را افزایش داد
گوگل تبلیغات سیاسی را در روز بعد از انتخابات آمریکا ممنوع می‌کند
دستاوردهای ICT کشور در نمایشگاه «اقتدار ۴۰» به نمایش گذاشته شد