محققان پردازشگر رایانه غیر قابل هک می سازند


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گیزمودو، به طور معمول «واحد پردازش مرکزی» یا CPU مغز رایانه به حساب می‌آید و حاوی مدارهایی برای دریافت و انجام دستورات است. اما این بخش از رایانه نیز چالش‌هایی دارد. طی سال‌های اخیر نمونه‌های متعددی از شکاف‌های امنیتی در سخت افزار رصد شده که به هکرها اجازه نفوذ می‌دهد.

در همین راستا گروهی از محققان دانشگاه میشیگان مشغول بررسی روشی هستند تا از این نوع حمله‌های سایبری جلوگیری کنند. این پژوهشگران به رهبری «تاد آستین» روی طراحی یک CPUجدید به نام «مورفوس»(Morpheus) کار می‌کنند که ضد هک است. آنها امیدوارند این دستگاه جدید از درصد بالایی از عملیات‌های هک جلوگیری کند.

در حقیقت آزمایش‌های اخیر این ماشین نشان داد سیستم‌های دفاعی آن عملکرد خوبی دارند. طی یک برنامه مجازی ردیابی باگ که با حمایت سازمان دارپا انجام شد، ۵۸۰ هکر مجاز ۱۳ هزار ساعت سعی کردند تا به سیستم دفاعی CPU نفوذ کنند.

این CPU با استفاده از رمزگذاری با حمله هکری مقابله می‌کند. محققان از یک الگوریتم به نام سیمون استفاده کردند که فرایندهای رمزگذاری و رمزگشایی راانجام می‌دهد. در مورفوس نیز با دستور سیمون فرایند رمزگذاری آغاز می‌شود.این الگوریتم سبب می‌شود عملکرد CPU هر چند صد میلی ثانیه تغییر کند. به عبارت دیگر ، سیمون به طور مداوم قسمت‌هایی از عملکرد دستگاه را رمزگذاری می‌کند تا نحوه کار آن را پنهان کند ، بنابراین هکرها نمی‌توانند به CPU نفوذ کنند.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

اسنپ چت مدیر ایمنی پلتفرم استخدام کرد
فیس بوک از آسیب اینستاگرام به نوجوانان آگاه بوده است
ضرورت استفاده از ظرفیت ارتباطات روستایی برای توسعه اقتصاد دیجیتال
برگزاری پنجمین کنفرانس مهندسی مخابرات ایران با حمایت ایرانسل