مدارگرد چینی از فراز ایران گذشت/ متلاشی شدن در اقیانوس آرام


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان فضایی ایران در خصوص جزئیات سقوط ایستگاه فضایی چینی تیانگونگ-۱ اعلام کرد: «بر اساس آخرین محاسبات فنی صورت گرفته در سازمان فضایی ایران در ساعت ۲ بامداد روز ۱۳ فروردین ماه ۱۳۹۷ مشخص شد که مدارگرد تیانگونگ-۱ متعلق به کشور چین در ساعت حدود ۵ بامداد در محدوده جنوب قاره آمریکا و در مناطق مرزی اقیانوس آرام و اطلس وارد جو زمین خواهد شد.

بر همین اساس در ساعت ۴:۰۴ صبح با عبور این مدارگرد از فراز کشور، مدارگرد از طریق رصدخانه های سازمان فضایی ایران مورد رهگیری قرار گرفت. در نهایت ایستگاه فضایی چین در ساعت ۴:۴۶ صبح (به وقت تهران) وارد جو زمین شد و براساس پیش بینی ها، پیش از رسیدن به سطح زمین، بر فراز اقیانوس آرام متلاشی شد.

جرم مدارگرد فوق ۸.۵ تن و ابعاد آن ۳.۴ در ۱۰.۴ متر با مقطع دایره ای بود.»

در این راستا سازمان فضایی ایران تاکید کرده است که به طور مستمر نسبت به رصد و پایش پسماندهای فضایی و اجرام نزدیک به زمین اقدام می کند و در این حوزه در تعامل با نهادهای بین المللی است.

همچنین این سازمان با صدور اطلاعیه ای در این باره و با موضوع فراخوان رصد عمومی مدارگرد چینی، از کلیه علاقمندان دعوت کرده نتایج و مشروح فعالیت خود را (اعم از مشاهده موفق یا غیر موفق) حداکثر تا ساعت ۲۴ امشب به ایمیل رسمی رصدخانه سازمان فضایی ایران به نشانی Isao@isa.ir ارسال کنند.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

رویداد طراحی منظومه ماهواره ای به مرحله پایانی رسید
دوره آنلاین آشنایی با فناوری های توانمندساز برگزار شد
۳ ایده برتر در حوزه ناوبری فضایی معرفی شدند
میانگین سرعت خودروها در کلانشهرها طبق اطلاعات «بلد»