مذاکره با اینستاگرام برای فیلتر صفحات مستهجن


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرنگار مهر، محمود واعظی در حاشیه مراسم رونمایی از پروژه های اپراتور ایرانسل مرتبط با فاز سوم شبکه ملی اطلاعات در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر رفع فیلتر شده صفحات اجتماعی اینستاگرام گفت: این شبکه رمزگذاری شده است و ما با مجوز شورای عالی فضای مجازی با مدیر این شبکه تماس گرفتیم و آنها پاسخ دادند که آمادگی دارند صفحاتی که از نظر اخلاقی دارای مصادیق مجرمانه هستند را فیلتر کنند.

وزیر ارتباطات افزود: قصد داریم در یک زمان مشخص با مدیران این شبکه جلسه بگذاریم و محدودیت های خود و نیز مفاهیمی که از نظر قانون، مقررات، سنت، فرهنگ و دین ما برای انتشار قابل قبول نیست را به آنها بگوییم.

وی گفت: اینستاگرام آمادگی دارد که این محدودیت ها را در ایران رعایت کند و با توجه به اینکه این شبکه اجتماعی هم اکنون رمزگذاری شده و قابلیت اعمال فیلترینگ ندارند انشاالله با مذاکره، این مشکل را حل خواهیم کرد و در صورتی که فیلترینگ این شبکه در مبداء حل شود ما تجهیزات فیلترینگ را در جای دیگری استفاده خواهیم کرد.

توئیتر باید رفع فیلتر شود

واعظی در پاسخ به سئوالی مبنی بر لزوم استفاده مدیران از شبکه اجتماعی توئیتر که هم اکنون در ایران نیز فیلتر است گفت: به نظر من کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ باید در مورد رفع فیلتر این شبکه اجتماعی تجدید نظر کند.

اینترنت نامحدود یکشنبه تصویب و تا دو ماه دیگر اجرایی می‌شود

وزیر ارتباطات همچنین در مورد تصمیم گیری نهایی برای سرویس اینترنت نامحدود و توقف فروش اینترنت حجمی گفت: کار کارشناسی این طرح به اتمام رسیده و روز یکشنبه هفته آینده در جلسه فوق العاده کمیسیون تنظیم مقررات ارائه می‌شود که امیدواریم در همان جلسه به تصویب برسد.

وی تاکید کرد: پیش بینی می کنیم این دستورالعمل ظرف دو ماه آینده و پس از ابلاغ به اپراتورها در چارچوب جدیدی که از سوی اپراتورها تعریف می‌شود برای کاربران اعمال شود.

وزیر ارتباطات گفت: کار کارشناسی موضوع اینترنت نامحدود ۴ جلسه انجام شد و قصد داریم با اجرای این طرح حجم فروشی اینترنت را متوقف کنیم و دیگر کاربران مجبور نباشند برای خرید اینترنت بارها و بارها در یک ماه هزینه حجم پرداخت کنند.

وی بیان اینکه در عرض دو ماه گذشته مصرف اینترنت کاربران خانگی، بنگاهها و مراکز تحقیقاتی را رصد کردیم، افزود: بر اساس مصرف کاربران سه مدل بسته اینترنت نامحدود را با سرعت ۲ تا ۳ مگابیت، ۳ تا۶ مگابیت و ۶ تا ۱۶ مگابیت در نظر گرفتیم و اگر یک کاربر در طول روز ۶ ساعت استفاده مختلف از اینترنت داشته باشد ۱۰ برابر آن از اینترنت داخل استفاده کند یک قیمت مشخص را پرداخت خواهد کرد.

واعظی گفت: در این زمینه اپراتورها باید ظرف یک تا دو ماه آینده چارچوب جدیدی را برای ارائه سرویس به مشترکان تعریف کند.

تفکیک سنی کاربران اینترنت در انتظار تصویب کارگروه فیلترینگ

وزیر ارتباطات همچنین در مورد دسترسی کاربران به اینترنت بر اساس سن، جنسیت و شغل که پیش از این از سوی دبیر شورای عالی فضای مجازی مطرح شده بود نیز گفت: ما در گذشته سیستم فیلترینگ را تنها از مبادی ورودی کشور اعمال می کردیم اما هم اکنون هر یک از اپراتورها می توانند مطابق سرویسی که می دهند، فیلترینگ را اعمال کنند.

وی تصریح کرد: از نظر فنی اقدامی صورت گرفته است که سرویس اینترنت برای کاربران با توجه به سن، جنسیت و شغل تفکیک شود. برای مثال نحوه دسترسی به اینترنت یک استاد دانشگاه یا پزشک با یک کاربر خانگی متفاوت باشد. این موضوع از نظر ما قابل اجرا است و باید مصادیق کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ آن تایید و برای آن مصوبه صادر کند.

سرمایه گذاری ۷۵۰ میلیون دلاری آفریقای جنوبی در فیبر نوری ایران

وزیر ارتباطات از نهایی شدن مذاکره برای سرمایه گذاری اپراتور آفریقای جنوبی در شبکه دسترسی فیبر نوری منازل خبر داد و گفت: با توجه به لزوم توسعه فیبر نوری در کشور و با وجود اینکه از ۵ سال گذشته اجرای این طرح با سرعت کندی از سوی مخابرات و اپراتور چهارم فیبر نوری در جریان است لذا در مذاکرات خارجی با اپراتور آفریقای جنوبی به توافق رسیدیم که این پروژه را در ایران اجرایی کند.

وی گفت: در فاز نخست و با قراردادی که از هفته آینده نهایی می‌شود این اپراتور با ۷۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری در ۸ کلان شهر کشور، شبکه دسترسی فیبر نوری منازل را اجرای می کند.

تذکر به اپراتورهای تلفن همراه بابت اختلال

واعظی در مور اختلالاتی که برای شبکه اپراتورهای موبایل در زمان به روز رسانی و توسعه این شبکه ها بوجود می آید نیز گفت: اپراتورهایی که در راستای توسعه شبکه شان با اختلال مواجه می‌شود باید این موضوع را از قبل اطلاع رسانی کرده و به سازمان تنظیم مقررات نیز اعلام کنند در غیر این صورت ما نه تنها به آنها تذکر خواهیم داد بلکه مکانیزم های توبیخی و جریمه ای نیز برای آنها در نظر می گیریم.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه اپراتورها در بحث کاهش قیمت اینترنت خوب عمل کرده اند، گفت: اما همچنان قیمت سرویس صوت موبایل گران است و اپراتورها باید بسته ترکیبی صوت و موبایل را با هم ارائه کنند.

وی در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر در مورد برخی شنیده ها مبنی بر تحریم سایت های ایرانی با دامنه دات کام از سوی آمریکا گفت: من این موضوع را نشنیده ام و برعکس آن شنیده ام که در هفته گذشته موضوعاتی رخ داده که ممکن است برخی گشایش ها در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و پلتفرم های خارجی در ایران بوجود بیاید.

وی در مورد برخی اخبار در خصوص خداحافظی اش با وزارت ارتباطات نیز گفت: روز گذشته از ما در مورد عملکرد دولت یازدهم سئوال شد و من توصیه هایی را برای وزیر ارتباطات بعدی مطرح کردم اما خبرنگاران نوشتند که واعظی با وزارت ارتباطات خداحافظی کرده است.

واعظی در پاسخ به این سئوال که آیا در وزارت ارتباطات می ماند، گفت: در این زمینه بعدا صحبت می کنم.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

بدون حضور خودتان در عکس سلفی بگیرید!
مسابقات چالش‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات برگزار می شود
مایکروسافت از فایل های شخصی کاربران محافظت می کند
احساس حضور در تالار موسیقی با تبلت‌ جدید هوآوی