مشارکت ایران در طرح بین المللی رصدخانه‌های فضایی آسیا اقیانوسیه


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، پروژه بین المللی رصدخانه‌های علوم فضایی آسیا و اقیانوسیه مجموعه‌ای از ۸ رصدخانه جدید است که در کشورهای عضو اپسکو (سازمان همکاریهای فضایی آسیا و اقیانوسیه) راه اندازی خواهد شد و علاوه بر ماموریت‌هایی مثل رصد ماهواره‌ها، پسماندهای فضایی و اجرام نزدیک به زمین و ایجاد بانک اطلاعاتی به روز و در دسترس برای کشورهای عضو، اهداف نجومی را نیز دنبال می‌کند.

از این رو جلسه آغاز به کار هماهنگی پروژه بین المللی رصدخانه‌های علوم فضایی آسیا و اقیانوسیه با مشارکت کارشناسان نجوم سازمان فضایی ایران برگزار شد.

پایش آسمان به منظور کشف و به روزرسانی اطلاعات مداری و فیزیکی سیارک‌ها، دنباله دارها، نواخترها و جت‌های گاما بخشی از وظایف رصدخانه‌های این طرح است که به صورت روباتیک و یکپارچه فعالیت خواهند کرد.

پس از اتمام فرآیند ساخت و نصب تجهیزات، شبکه فعال رصدخانه‌های پایش اپتیکی اجرام فضایی (اپسوس) نیز به این طرح ملحق خواهد شد.

این دومین مشارکت بین المللی سازمان فضایی ایران در حوزه نجوم است که با حضور کارشناسان بخش نجوم و اکتشافات فضایی سازمان فضایی ایران در حال پیگیری است.

عکس زیر در محل برگزاری جلسه و در کنار رادیوتلسکوپ ۵۰۰ متری چین که بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان است تهیه شده است.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

دستگاه‌هایی که پاسخ استعلامات دولت الکترونیک را نمی‌دهند
هک پمپ های بیمارستانی جان بیماران را تهدید می کند
ظهور ناگهانی تبلیغات در نمایشگر موبایل های هواوی
مرکز خدمات شاتل موبایل با مشترکین تماس می‌گیرد