مقاومت دستگاههای دولتی برای خرید محصولات دانش‌بنیان


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران، محمدرضا کمپانی بر لزوم توسعه اقتصاد دانش بنیان تاکید کرد و با بیان اینکه در حال حاضر اقتصاد ما وابسته به نفت است و نوسانات نرخ نفت بر بودجه و درآمد ملی ما تاثیر مستقیم دارد، اظهار داشت: این درحالی است که با اتکا بر اقتصاد دانش‌بنیان می‌توانیم مانند کشورهای پیشرفته درآمد ملی را افزایش دهیم و از تنگناهای اقتصادی خارج شویم.

وی افزود: همراهی بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌ها، جلب اعتماد برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، امنیت مالی، بهبود فضای کسب‌وکار و تسهیل در تولید، در کنار هم باید رخ دهد تا منتج به تغییر در این عرصه و بازنگری کامل در اقتصاد و ایجاد زیرساخت‌های لازم شود.

عضو مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان یکی از مهم‌ترین موانع در دست‌یابی اقتصاد دانش‌بنیان به جایگاه واقعی خود را، مقاومت دستگاه‌های دولتی برای خرید محصولات دانش‌بنیان عنوان کرد و با اشاره به اینکه دولت به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مشتریان کالاهای دانش‌بنیان به خرید محصولات خارجی عادت کرده است، گفت: این در صورتی است که نباید برای خرید هر کالایی که از سوی نهادهای زیربط مجوزهای لازم را دریافت کرده باشد، مقاومتی وجود داشته باشد.

کمپانی افزود: وقتی خرید از سوی دولت اتفاق نمی افتد، شرکت دانش‌بنیان رشد نمی‌کند و از بین می‌رود و وابستگی به محصول خارجی تشدید می‌شود.

وی با تاکید بر نقش عوامل فرهنگی در مقاومت خرید محصولات دانش‌بنیان، به رقابت نابرابر میان تولیدکننده با واردکنندگان اشاره کرد و گفت: مطابق قانون، ارز وارداتی به کالاهایی که تولید داخلی دارند نباید اختصاص داده شود. این درحالی است که هم اکنون به کالای وارداتی ارز ۴۲۰۰ تخصیص داده می‌شود و تولیدکننده همان کالا با ارز نیمایی، مواد اولیه را وارد کشور می‌کند. از سوی دیگر هزینه‌ها در جامعه با نرخ آزاد انجام می‌شود. با احتساب هزینه‌های حقوق و دستمزد، قیمت تمام‌شده کالای تولیدی از کالای وارداتی بیشتر می‌شود و به دلیل مسائل فرهنگی حتی اگر کالای ایرانی از کیفیت بهتر یا برابر با نمونه خارجی برخوردار باشد، شانس چندانی در این رقابت نخواهد داشت.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

اطلاعیه مرکز ملی فضای مجازی درباره حمله سایبری به سامانه سوخت
تمام زیرساخت‌های ارتباطی کشور بدون مشکل در حال خدمات‌رسانی هستند
وزارت دادگستری آمریکا از اپل شکایت می کند
لاوصولی ۳۳ میلیارد تومان از مطالبات شرکت ارتباطات زیرساخت