نبود گفتمان مشترک در قانونگذاری فضای مجازی


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز ملی فضای مجازی کشور، سید ابوالحسن فیروزآبادی با بیان اینکه فاقد مدل اقتصادی مناسب در حوزه فضای مجازی هستیم، گفت: در حوزه تعرفه گذاری یک مدل ناقض در کشور وجود دارد و در حوزه هایی همچون خرید و فروش محتوا هنوز مدل اقتصادی نداریم. از سوی دیگر اندازه بازار حوزه فضای مجازی یک چهارم ظرفیت آن است که باید اصلاح شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: دنیا از هاستینگ فیزیکال عبور کرده و از خدمات ابری به سمت وب مبتنی بر بلاک چین حرکت می کند که این مقدمه ای بر حذف حکومت ها بوده و از مسائل مهم آینده است و ما نمی‌توانیم نسبت به آن بی تفاوت باشیم.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور که در نشست شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور سخن می گفت، افزود: باید نسبت به تحولات حوزه فضای مجازی در آینده هوشیار و دربرابر مسائل روز این تکنولوژی فعال باشیم.

وی گفت: کثرت، تنوع و پیچیدگی فضای مجازی بسیار زیاد بوده و تحولات این حوزه سریع است، اما کشور در برابر آن مکانیزم، چالاکی و مقاومت لازم را نداشته و هنوز با وجود پایان نسل و دوره بعضی از این تحولات نتوانستیم رفتار متناسب با آن را با نگاه به آینده داشته باشیم.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اهمیت حکمرانی و اقتصاد فضای مجازی تاکید کرد: در سال های اخیر ۶ شرکت برتر دنیا در حوزه ICT بودند و این در حالی است که این شرکت ها همه آمریکایی هستند و انحصار جهانی در اختیار آنهاست. شرکت های بزرگ سایبری آمریکا به سمتی حرکت می کنند که حکومت ها و اختیارات ملی کوچک شوند و یک نظام ذی نفع شکل بگیرد که در این نظام شرکت های آمریکایی حکومت می کنند که نمونه آن شرکت آیکان – ICANN – است که تمامی اعضای موثر آن آمریکایی هستند و مابقی اعضا، غیرآمریکایی و فقط نقش مشورتی دارند.

فیروزآبادی با بیان اینکه گوگل نیز هر هفته یک شرکت در حوزه های نرم افزار، سخت افزار، تله کام و سرویس ها خریداری می کند، گفت: برای حمایت از استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان کوچک نیاز است تا در مرحله نخست شرکت های بزرگ در حوزه فضای مجازی در کشور شکل بگیرند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با تاکید براینکه در مسائل مهمی همچون اقتصاد دیجیتال متولی نداریم، اضافه کرد: پیش از این حوزه ICT به دو شاخه مهم سخت افزار و نرم افزار تقسیم می شد اما در حال حاضر حوزه پلتفرم هم تعریف می شود که در انحصار تعداد کمی شرکتهای آمریکایی است و تکنولوژی ها روی این لایه قرار می گیرند که این می تواند برای ما نیز فرصتی باشد.

وی با بیان اینکه شورای عالی فضای مجازی در تدوین سند نظامات شبکه ملی اطلاعات به این حوزه توجه ویژه کرده و در آن تاکید شده که برای آن سرمایه گذاری کنیم، اظهار داشت: برای اینکه بتوانیم در مسیر صحیح حرکت کنیم، باید در حوزه قانونگذاری فضای مجازی به فهم مشترک برسیم؛ که متاسفانه در کشور گفتمان و فهم مشترک وجود نداشته و دچار واگرایی فهمی و معرفتی در حوزه فضای مجازی هستیم.

فیروزآبادی گفت: در مجلس نیاز به نظارت و فعالیت بیشتری است و قوانین مهمی همچون کپی رایت و مالکیت معنوی هنوز در کشور مصوب نشده و فهم مشترکی در آن وجود ندارد. ما در این زمینه تسلیم قواعد خارجی هستیم که اگر این مهم اصلاح نشود صنعت داخلی شکل نگرفته و رشد نخواهیم داشت.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور ادامه داد: سازمان نظام صنفی رایانه ای با پشتوانه اعضای خود می تواند در این حوزه تعیین استراتژی کند و یک نظام رصد داشته باشد که در چه حوزه هایی نیاز است که وارد شویم و با چالاکی و همگرایی می‌توان با همراهی دولت و ملت و بخش خصوصی مشکلات را رفع کرد. این سازمان می تواند اتاق فکر تشکیل دهد و مرکز ملی فضای مجازی آمادگی دارد تا یکی از اعضای آن باشد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

وزیر ارتباطات بازجویی شد/ دستور آزادی با قرار التزام
تولید هارد اکسترنال ارزان با سرعت بی سابقه
افزایش ١٠٠ ترابایتی ترافیک روبیکا در ایام فاطمیه
فیس بوک تسلیم قانون ترکیه شد/ محدودیت پهنای باند توئیتر و پینترست