نتایج ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاههای دولتی/عدم همکاری ۵دستگاه


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرنگار مهر، رضا باقری اصل معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات ایران در نشست خبری، آخرین نتایج ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاههای دولتی را اعلام کرد. این ارزیابی از وضعیت بلوغ و الکترونیکی شدن ۹۳ دستگاه اجرایی و ۱۸۰۰ سرویس تا پایان سال ۹۶ به دست آمده است.

۴۰ درصد دستگاههای دولتی به بلوغ الکترونیکی رسیدند

وی با بیان اینکه بررسی ها نشان می دهد که تا پایان سال ۹۶ بیش از ۴۷ درصد دستگاههای دولتی از نظر حضور در وب به بلوغ الکترونیکی رسیده اند، گفت: امتیاز وضعیت تعاملی خدمات الکترونیکی دولت ۴۲.۵ درصد، وضعیت تراکنشی این خدمات ۲۷.۸ درصد و وضعیت یکپارچگی آنها ۴۰.۶ درصد ارزیابی می شود و در مجموع می توان گفت که میانگین وضعیت بلوغ دستگاههای اجرایی تا این بازه زمانی، ۴۰ درصد است.

۱۰ دستگاه برتر الکترونیکی اعلام شدند

باقری اصل با اشاره به نتایج ارزیابی های انجام شده گفت: بیمه مرکزی جمهوری اسلامی، وزارت اقتصاد، گمرک، سازمان ملی استاندارد و شرکت بازرگانی دولتی ایران ۵ دستگاه نخست در این ارزیابیها بودند که رتبه های اول در ارزیابی خدمات الکترونیکی را برمبنای شاخص هایی چون میزان استفاده از خدمات، نوع سرویس و تعداد کاربران به دست آوردند.

معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: برمبنای این ارزیابی ها، سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، سازمان امور مالیانی، شرکت مادر تخصصی زیربناهای حمل و نقل، شرکت مدیریت منابع آب و سازمان فنی و حرفه ای کشور رتبه های ۶ تا ۱۰ این جدول را از آن خود کرده اند.

به گفته وی در این رده بندی معاونت علمی ریاست جمهوری، سازمان مدارس غیردولتی، شرکت تولید نیروی برق حرارتی، سازمان فضایی ایران و انستیتو پاستور با کمتر از ۱۰ درصد بلوغ الکترونیکی، در پایین ترین رده های این جدول قرار گرفته اند.

رتبه ۲۳ سازمان فناوری اطلاعات در رده بندی الکترونیکی

باقری اصل با اشاره به رتبه ۲۳ سازمان فناوری اطلاعات ایران، رتبه ۱۹ سازمان تنظیم مقررات ارتباطات، رتبه ۴۸ ستاد وزارت ارتباطات، رتبه ۵۴ مرکز تحقیقات مخابرات، رتبه ۸۱ پست بانک و رتبه ۹۲ سازمان فضایی ایران به عنوان زیرمجموعه های وزارت ارتباطات گفت: اگرچه سازمان فناوری اطلاعات به عنوان متولی این بخش باید در جایگاه بالاتری قرار داشته باشد اما به طور قطع، ارزیابی خدمات الکترونیکی این سازمان با سخت گیری بیشتری نسبت به سایر دستگاهها انجام شده و پیشرفتهای اخیر این سازمان در این ارزیابیها قرار داده نشده است.

وی گفت: برمبنای مصوبه هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران، این سازمان از نظر الکترونیکی شدن تا پایان امسال به لیست ۱۰ سازمان نخست در این زمینه می رسد. در همین حال، سایر زیرمجموعه های وزارت ارتباطات همچون سازمان فضایی ایران و پست بانک نیز برنامه ارتقای رتبه و افزایش کیفیت خدمات الکترونیکی را در دستور کار قرار داده اند.

معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: از نظر بلوغ الکترونیکی، بیشترین رشد را وزارتخانه اقتصاد، بیمه مرکزی، سازمان امور مالیاتی، شرکت بازرگانی دولتی ایران، شرکت مادر تخصصی زیربناهای حمل و نقل، سازمان ملی زمین و مسکن، رگولاتوری، سازمان غذا و دارو، ناجا و وزارت ارشاد داشته اند.

عدم همکاری ۵ دستگاه اجرایی در ارزیابی خدمات الکترونیکی

باقری اصل با اشاره به مکاتبات انجام شده برای اعلام ارزیابی دستگاههای اجرایی از خدمات دولتیشان گفت: در این زمینه به رغم مکاتبات متعدد ۵ دستگاه اجرایی از جمله معاونت علمی ریاست جمهوری، وزارت آموزش و پرورش، سازمان سنجش، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و سازمان بازنشستگی کشوری، با ما همکاری نکردند. در همین حال دو دستگاه نیز در پاسخ به درخواست برای ارزیابی خدمات الکترونیکی، خواستار عدم ارزیابی شدند. از سوی دیگر ۱۹ دستگاه در سرعت پاسخگویی عالی عمل کرده و سرعت پاسخگویی ۳۸ دستگاه ضعیف گزارش شده است.

وی با بیان اینکه مرحله چهارم ارزیابی از خدمات الکترونیکی دستگاههای دولتی از تیرماه آغاز می شود و نتایج آن در هفته دولت اعلام عمومی خواهد شد، تاکید کرد: در بخش خدمات الکترونیکی دولت، ۲۳ پروژه اولویت دار در شورای اجرایی فناوری اطلاعات به تصویب رسیده است که ۳ پروژه در راس این پروژه ها قرار دارد و سازمان فناوری اطلاعات ناظر اجرایی شدن این پروژه ها است. سامانه معاملات دولت الکترونیک، سلامت الکترونیک و مالیات الکترونیک این ۳ پروژه هستند.

به گفته باقری اصل در راستای ارائه خدمات سلامت الکترونیک، ۳۷۸ بیمارستان به این سیستم متصل شده و فرآیند حذف دفترچه بیمه و الکترونیکی شدن اسناد پزشکی در حال انجام است.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

مردم زیر بمباران دشمن در فضای مجازی/ شبکه ملی محمل دفاع سایبری
وبینار «ماهواره‌ها چگونه زندگی بشر را بهتر می‌کنند» برگزار می شود
فروش نمونه اولیه یک موبایل بازی رایانه ای به قیمت ۳۴ دلار
اقدامات مایکروسافت برای صرفه جویی در مصرف آب