نظام دانشگاهی کشور باید به سمت اقتصاد پلتفرمی حرکت کند


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، سید ابوالحسن فیروزآبادی در دیدار با معاونین دانشگاه علمی کاربردی اظهار داشت: عصر امروز با انقلاب چهارم که در دنیا اتفاق افتاده و پساصنعتی نامیده می‌شود، عصر صنعت چهار و به تبع آن دانشگاه چهار بوده که مبتنی بر فضای مجازی است و این فضا دارای خصوصیاتی از جمله جهانی شدن، شبکه ای بودن و مبتنی بر کلان داده و هوش مصنوعی است. در واقع آینده دنیا با این خصیصه‌ها ترسیم خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در این عصر با ادغام کالا و خدمات، اقتصاد خدماتی در سطح جهانی شکل گرفته است، گفت: پیش تر دانشگاه به دنبال تعلیم بود اما امروزه نگاه دانشگاه باید اقتصادی نیز باشد و بر همین اساس نقش دانشگاه‌های علمی کاربردی در این دوره بسیار مهم است.

فیروزآبادی تاکید کرد: پیش‌تر دانشگاه‌ها فناورانه و مبتنی بر تکنولوژی بوده و نظام آموزشی دارای سیستم نوآوری بود اما امروز در دانشگاه‌های نسل ۴ مباحث استارت‌آپی و شرکت‌های کوچک زودبازده مطرح است که در این حوزه در کشور بیشتر مهاجرت صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: از خصوصیات این نظام آموزشی تطابق پذیری آن است و دانشگاه‌ها باید به دنبال رصد تحول مشاغل در کشور باشند تا بتوانیم نسلی تربیت کنیم که بتواند در اقتصاد سکویی در فضای مجازی قلمروسازی کند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه باید نت وندان روی سکوهای ایرانی افزایش یابند، افزود: صاحبان سکوهای ایرانی اگر بتوانند فعالیت خود را در سطح جهانی گسترش دهند ما شاهد قلمروسازی خواهیم بود.

وی با بیان اینکه سیاست دنیا به سمت ایجاد بازارهای جدید و اشتغال زایی در کنار افزایش جمعیت است، افزود: جوامع امروز به دنبال اقتصاد خدماتی، نوآورانه با مدل استارت‌آپی است. به شکلی که بازاریابی هدفمند برای اقوام، سنین و ذائقه‌های متفاوت در سطح جهانی و به صورت شبکه ای شکل می‌گیرد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با تاکید بر اقتصاد سکویی (پلتفرمی) در جهان گفت: اقتصاد سکویی به دنبال کاهش نقش دولت‌ها و مدیریت بی واسطه بر بازار جهانی است و در دانشگاه‌های دنیا نظام آموزشی پلتفرمی شکل گرفته است. بنابراین نظام دانشگاهی کشور نیز باید به این سمت حرکت کند.

وی با اشاره به نیاز کشور به مشاغلی همچون امنیت سایبری و بازی سازی تاکید کرد: مرکز ملی فضای مجازی آمادگی دارد تا با دانشگاه‌ها برای نیازسنجی و ایجاد رشته‌های کاربردی همکاری کرده و در صورت نیاز، سندی را به تصویب نهایی شورای عالی فضای مجازی کشور برساند.

در پایان این نشست مقرر شد تا کارگروهی تشکیل و مباحث مورد نظر جهت اعمال در نظام آموزشی کشور در این کارگروه بررسی کارشناسی شود.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

مزایای قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین برای حوزه ICT
غرامت ۴ میلیون دلاری برای شرکتی که نظرات کاربران را سانسور می کرد
اسناد ملی استراتژیک کشورها در حوزه هوش مصنوعی بررسی شد
جریمه ۲.۲۵ میلیون دلاری آمازون به علت دستکاری در قیمت محصولات