نقدی بر یک بنر اینترنتی / وقتی شامپانزه، در طرح معنی اشتباه می رساند!


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

رسانه تبلیغات - مجری تبلیغات۰


بدون دیدگاه

نقدی بر یک بنر اینترنتی / وقتی شامپانزه، در طرح معنی اشتباه می رساند!

دنیای تبلیغات- امیرحسین نوریان- این یک بنر اینترنتی از یک شرکت موجه و موقر است که خدمات شایانی هم ارائه می دهد که به شدت قابل تحسین است. در معرفی اش هم گفته:

یک آژانس تبلیغاتی دانش محور، که در زمینه ارائه خدمات مشاوره تبلیغاتی، پذیرش و پخش تبلیغات تلویزیونی صدا و سیما و تولید تیزر تبلیغاتی فعالیت می‌کند…

اما در بنر تبلیغاتی از این شرکتِ خوب، بی دقتی هایی صورت گرفته که نه برای خودش و نه برای مخاطبان خوشایند نیست. این است که همیشه گفته ام رسالت تبلیغات، بر زیبایی های بصری کار، با فاصله اولویت دارد و اگر هر دو همزمان شد چه بهتر و مهم تر از آنها ترکیب و مفهومی که از طرح برداشت می شود نه آنچه طراح قصد بیانش را داشته. در غیر اینصورت، مانند خیل کثیر کارهای زیبای این روزها، هدف، که تبلیغات است فنا می شود.

co

در پوستر چند المان مشخص وجود دارد که بر اساس اندازه و نوع چیدمان، که منطقا ترتیب نگاه کردن به پوستر را منجر می شود، به بررسی آن می پردازیم:

بزرگترین المان طرح، یک شامپانزه است که به شدت -و با لذت- در قیافه ای است که با آن دست زیر چانه، تداعی فکر کردن را القاء می کند.  پس از آن کلمه اندیشه فارسی است که با حالت فکورانه شامپانزه، و تداعی اش با عکس، حس  نه چندان خوب که نه، حس بدی می دهد.اساسا شامپانزه در خال فکر با یادداشت اندیشه پارسی ترکیب بدی است. حالا بین این دو المان، جمله ای هست که نوشته حلقه گم شده را یافته و عکسی مغزی کوچک، جای یک لامپ که بیشتر نماد خلاقیت است را در بک راندی سیاه قرار داده که نا خود آگاه تداعی می کند شامپانزه در تصویر، مغز فندقی است و فارغ از آن کار اصلی شرکت فوق تحلیل و نه خلاقیت است و یکی از منحصر بفردترین خدمات را ارائه می دهند. حتی اگر پس ذهن طراح هم داروین و نظریه هایش بوده کار به شدت از این مفاهیم دور است.

روی صورت شامپانزه هم نوشته بی اسمارت. یعنی با هوش باشید! که معلوم نیست دقیقا مخاطب این جمله کیست؟

به هر حال به نظر می رسد باز هم مثل غالب موارد، با تداعیاتی نه چندان خوب، زیبایی یک طرح، این بار با المان های ناخوشایند فدای رسالت تبلیغاتی شده…

 

نویسنده :

موسس و سردبیر دنیای تبلیغات
منتقد و تحلیلگر تبلیغات /
مشاور تبلیغات و برندسازی


Print Friendly and PDF

برای دریافت آخرین مطالب، اخبار و تحلیل های دنیای تبلیغات پست الکترونیک خود را در کادر روبرو وارد نمایید و ایمیل ارسالی را تائید نمایید تا هیچ مطلبی را از دست ندهید!کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

دیدگاهتان را بنویسید