نقشه رقومی یکپارچه جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، مراسم رونمایی از نقشه رقومی یکپارچه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه ۱۳ بهمن ماه) با حضور حسن سالاریه رئیس سازمان فضایی ایران، امیر سرتیپ خلبان واحدی فرمانده نیروی هوایی ارتش و حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران برگزار شد.

در این مراسم که در آستانه روز ملی فناوری فضایی برگزار شد، پس از ارائه گزارشی از دستاوردهای پژوهشگاه فضایی ایران در حوزه محموله‌های سنجش از دور، از نقشه رقومی یکپارچه جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد.

ویژگی مهم این نقشه، یکپارچه بودن اطلاعات طبیعی و انسانی با دقت بالا است. از این‌رو، در حوزه مدیریت عوارض طبیعی (سیل، زلزله، فرونشست و…) و مدیریت عوارض انسانی (کشاورزی، منابع آب و فاضلاب، مکان یابی و…) کاربرد دارد.

در پایان مراسم، تفاهم‌نامه‌ای تحت عنوان «همکاری در زمینه‌های هوایی و فضایی» و با هدف توسعه و کاربردی کردن فناوری‌های هوافضا بین پژوهشگاه فضایی ایران و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منعقد شد.

از جمله همکاری‌های مشترک تعریف‌شده ذیل این تفاهم می‌توان به مشارکت در تولید نقشه‌های موضوعی در ابعاد مختلف به‌منظور تأمین نیازهای سازمان‌های دولتی و جامعه، مشارکت در تولید سامانه‌های سنجش از دوری از قبیل سامانه فرونشست، سیل و زلزله، مشارکت در تولید اطلاعات مکانی مورد نیاز کشور، مشارکت در تولید نقشه‌های هوشمند مبتنی بر هوش مصنوعی، مشارکت در تولید سامانه بومی ناوبری مورد نیاز و مشارکت در تجاری‌سازی محصولات برای استفاده جامعه از سرریز فناوری‌های هوایی و فضایی اشاره کرد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

بکارگیری تجربیات ارتش در بومی‌سازی تجهیزات نرم‌افزاری وسخت‌افزاری
تعلیق فروش کارخانه تولید تراشه انگلیس به چین
دومین تحقیقات انگلیس از تبلیغات گوگل آغاز شد
ارتقای زیست‌بوم هوش مصنوعی برای بهبود سیاستگذاری و توسعه کسب‌وکار