نقشه ماهواره ای دمای سطح زمین/ میانگین دمای اردیبهشت


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

‌به گزارش خبرنگار مهر، سازمان فضایی ایران با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای، میانگین دمای سطح زمین کشور در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته پایش و رصد کرده است.

دمای سطح زمین (Land Surface Temperature :LST) که عمدتاً حاصل بازتابش پوشش‌های طبیعی شامل خاک، برف و پوشش گیاهی است از جمله متغیرهایی محسوب می‌شود که اطلاعات مفیدی را در رابطه با خصوصیات فیزیکی و شیمیایی زیر سیستم‌های زمین ( هوا کره، آب کره، خاک کره، گیاه کره و انسان کره) و فرآیندهای آنها فراهم می‌کند.

این نوع از دما تابعی از انرژی خالص در سطح زمین است که به مقدار انرژی رسیده به سطح زمین، گسیل‌مندی سطح، رطوبت و جریان هوای اتمسفر بستگی دارد.

دمای سطحی زمین در بسیاری از مطالعات علمی از قبیل اقلیم شناسی، هواشناسی، کشاورزی، هیدرولوژی، زمین شناسی، باستان شناسی، مصرف انرژی و غیره، به عنوان یک عامل مهم مطرح شده و از جمله پارامترهای مهمی است که می‌تواند نشان دهنده تغییرات دما در سطح زمین باشد.

با تحلیل و بررسی نقشه‌های LST اطلاعات مفیدی در زمینه بررسی پدیده‌های مختلف، از جمله تجزیه و تحلیل جزایر حرارتی در کلان شهرها، تشخیص آنومالی‌های حرارتی مربوط به زلزله، شناسایی منابع زمین گرمایی، پایش خشکسالی و آتش سوزی را می‌توان تهیه کرد.

پایش دمای سطح زمین با فناوری سنجش از دور

با استفاده از‬ داده‬ های‬ مربوط‬ به‬ دمای روزانه سطح زمین می‌توان نقشه حداکثر دمای ماهیانه را برآورد و توزیع جغرافیایی الگوهای حرارتی در سطح کشور را شناسایی و بررسی کرد؛ همچنین می‌توان نقشه‌های حداکثر دمای ‏ماهیانه و فصلی را نسبت به تاریخ مشابه در سال‌های گذشته مورد بررسی قرار داد.

به طور کل تولید و مقایسه این نقشه‌ها برای متخصصان در حوزه‌های کاربردی مختلف بسیار مهم و با اهمیت ارزیابی می‌شود.

بر‬ این‬ اساس‬ سازمان‬ فضایی‬ ایران‬ با استفاده از ‏تصاویر ماهواره‬ سنجشی ترا و سنجنده مادیس، میانگین دمای روزانه کشور در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ را بررسی و به نمایش گذاشته است.

بررسی داده‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که میانگین دمای روزانه در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰، یک روند صعودی داشته در حالی که در اردیبهشت ۱۴۰۱ این روند صعودی دیده نمی‌شود. همچنین بیشترین مقدار دما حدود ۵۰ درجه سانتی گراد در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ ثبت شده است.

نمودار میانگین روزانه دمای اردیبهشت ماه در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

نقشه ماهواره ای دمای سطح زمین/ میانگین دمای اردیبهشت

داده‬ های‬ ‏تصاویر ماهواره ترا و سنجنده مادیس از نقشه حداکثر دمای سطح زمین در سطح کشور و مقایسه نقشه‌های بیشینه دمای اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ نیز نشان می‌دهد که بیشترین دمای ثبت شده حدود ۶۶ درجه سانتی گراد، مربوط به اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ است.

بیشترین دمای ثبت شده در اردیبهشت ۱۴۰۱ نیز حدود ۶۵ درجه سانتی گراد است. داده‌های سنجش از دور نشان می‌دهند که مناطق غرب و شمال‌غربی کشور، دمای بسیار پایین‌تری نسبت به مناطق مرکزی و جنوب شرقی کشور دارند.

نقشه بیشینه دمای سطح زمین در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰

نقشه ماهواره ای دمای سطح زمین/ میانگین دمای اردیبهشت

نقشه بیشینه دمای سطح زمین در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱

نقشه ماهواره ای دمای سطح زمین/ میانگین دمای اردیبهشت


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

استفاده از اینترنت استارلینک برای خودروها، هواپیماها و کشتی ها
استخدام در فیس بوک تحت تأثیر رکود اقتصادی
آشنایی باجدیدترین راهکارهای سازمانی ایرانسل در نمایشگاه شهرهوشمند
ارتباطات در مناطق زلزله زده پایدار است