نقشه نرخ پیشرفت و پراکندگی جغرافیایی ویروس کرونا منتشر شد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرنگار مهر، گزارش نرخ پیشرفت ویروس کرونا که از سوی سازمان فضایی ایران منتشر شده به تفکیک استان ها مربوط به بازه زمانی ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ است.

این نقشه نرخ پیشرفت انتشار ویروس کرونا و شیب نمودار تغییرات تعداد مبتلایان را به تفکیک استان، بر اساس اطلاعات درج شده در مراجع رسمی کشورمان نشان می‌دهد.

همانطور که مشاهده می شود، سرعت انتشار ویروس در استان های مختلف متفاوت است. استان تهران با نرخ ۱۴.۸۵ و استان کهکیلویه و بویر احمد با نرخ یک دهم (۰.۱) به ترتیب بیشترین و کمترین نرخ های سرعت انتشار بیماری را داشته‌اند.

استانهای قم، گلستان، مازندران، گیلان و خراسان رضوی دارای نرخ رشد بالایی بوده که نیازمند رعایت هرچه بیشتر مردم این استان‌ها به توصیه‌های بهداشتی است.

گزارش زمان انتشار ویروس به تفکیک استان ها

بر اساس این نقشه، استان قم اولین استانی است که درگیر این ویروس شده است. به صورت رسمی و بنا به گزارش وزارت بهداشت، در این استان در تاریخ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ ویروس کرونا مشاهده شد. استان بوشهر آخرین استانی بود که در تاریخ ۱۳۹۸/۱۲/۱۳ یعنی حدود ۱۵ روز بعد از قم درگیر این ویروس شد.

بر اساس نقشه فوق در کلیه استان های ایران این ویروس انتشار داشته و حدود ۱۵ روز طول کشیده که این ویروس در تمامی استانها منتشر شود. این امر نشان از سرعت بالای انتشار این ویروس دارد.

مطابق اطلاعات ارائه شده در این نقشه، به جز چند مورد استثنا، استان های نزدیک قم زودتر از استان های دورتر دچار این ویروس شده است. همانطور که مشاهده می شود مناطق شمالی کشور زودتر از سایر نقاط درگیر این ویروس شده و سپس به ترتیب مناطق غربی، شرقی و جنوبی کشور را تحت تاثیر قرار داده است.

در همین حال این سازمان نقشه پراکندگی جغرافیایی مبتلایان به ویروس کرونا در سطح کشور را با استفاده از تکنیک‌های زمین آمار و به روش محاسبه وزن دهی معکوس فاصله (IDW) منتشر کرده است.

همانطور که در این نقشه مشاهده می شود تمرکز مبتلایان به این ویروس در استان های تهران، مازندران، اصفهان، قم، گیلان، البرز، سمنان و مرکزی است.

با توجه به سرعت شیوع ویروس کرونا در کشور شناخت بیمارستان‌ها و مراکز درمانی که پذیرای مبتلایان یا افراد مشکوک به به کرونا باشند نیز بسیار مهم است. براین اساس متخصصان حوزه سنجش از دور و اطلاعات مکانی، نقشه‌ مراکز درمانی پذیرش‌کننده بیماران مبتلا به ویروس کرونا را نیز تهیه کرده­‌اند.

با اضافه کردن نقشه‌ این بیمارستان‌ها در گوگل مپ، کار برای شناسایی این مراکز بسیار راحت شده است.

از طریق این لینک امکان دسترسی به این نقشه وجود دارد.

سازمان فضایی ایران اعلام کرد: تنها راه شکست زنجیره انتشار این ویروس، ماندن در خانه است. پس در خانه بمانیم.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

تمام مدارک تحصیلی از سال ۸۵ در سامانه‌ استعلام ثبت شد
مطالبه گری شهروندان از حاکمیت درباره ویدئوی جنجالی یک خواننده
پایش ماهواره‌ای تغییرات یکساله مساحت آبی کشور
گوشی جدید ایسوس با ۱۸ گیگابایت رم عرضه می‌شود