نقش اقتصادی سنجش از دور در اکتشافات معدنی


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرنگار‬ مهر، ‬ در دهه‌های اخیر با توسعه فناوری‌های فضایی و استفاده از تصاویر ماهواره‌ای تحول‬ اساسی‬ در مطالعات منابع زمینی‬ و اکتشافات معدنی رخ داده است.

امروزه تصاویر و داده‌های ماهواره‌ای یکی از منابع اطلاعاتی با ارزش برای اینگونه مطالعات در ‏نظر گرفته می‌شوند. اهمیت این داده‌ها به‬ خاطر نقش آن‌ها در کاهش هزینه و زمان است.

در اجرای عملیات اکتشافی، مطالعه تصاویر ماهواره‌ای یک منطقه قبل از کار صحرایی به دلایل ذیل یک امر کاملاً ‏مفید است: ‏

* سبب آشنایی بیشتر با جغرافیای منطقه شده و می‌تواند در انتخاب محل، مسیر و … کمک ‏شایانی کند.

* به علت دید بسیار وسیع، همبستگی بین عوارض مختلف زمین شناسی ناحیه را تعیین می‌کند.‏

* استفاده از زوج تصاویر ماهواره‌ای در تهیه مدل‌های رقومی ارتفاعی و تشخیص تقریبی نوع سنگ کاربرد دارند.

اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران در این باره اعلام کرد: ب‬ا‬ توجه‬ به‬‬ ویژگی‬ های‬ متنوع‬ کشور‬ لازم‬ است در مطالعات اکتشافات معدنی در‬ زمینه خاک وسیع، منابع سرشار معدنی، پوسته فعال، زمین‌شناسی پیچیده و قرارگیری در کمربند ‏خشک کره زمین، از‬ توانمندی‌های منحصر به فرد فناوری سنجش از دور استفاده بهینه شود.‏

به منظور درک بهتر کارایی اقتصادی فناوری سنجش از دور در اکتشافات معدنی، موارد لازم برای شناسایی ‏پتانسیل کانه‌زایی طلای اپی‌ترمال در یک منطقه در شکل زیر نشان داده شده است.

نقش اقتصادی سنجش از دور در اکتشافات معدنی

مناسب‌ترین ویژگی‌های حرارتی کانی‌ها، در محدوده طول موج‌های ۸ تا ۱۴ میکرومتر تشخیص داده شده است.

این ناحیه ‏مادون قرمز حرارتی، با خصوصیات جذبی تعدادی مواد تشکیل دهنده در سنگ‌ها مشخص می‌‎شوند.‏

مهم‌ترین گام در اکتشاف، مشخص کردن واحد زمین‌شناسی دارای پتانسیل معدنی است که برای شناسایی آن از عوارض سطحی ‏ایجاد شده در اثر فرآیند کانه‌زایی و تشکیل کانسار استفاده می‌شود.

سنجش از دور راداری ابزار نوینی را برای زمین‌شناسی، کانی‌شناسی، اکتشافات معدنی و تعیین مخاطرات ژئوتکنیکی ‏فراهم می‌کند. در روش‌های کاربردی، تصاویر رادار به سادگی می‌تواند اطلاعات را از تصاویر تکراری مورد نظر در زمین و بدون توجه به شرایط جوی فراهم آورد.

نقش اقتصادی سنجش از دور در اکتشافات معدنی

تصاویر سنجش از دور در زمینه اکتشاف کانسارها از دو جهت حائز اهمیت هستند؛ ‬ در درجه اول تهیه نقشه زمین‌شناسی و ‏زمین‌شناسی ساختاری‬ و در درجه دوم ‏شناسایی سنگ‌های دگرسانی گرمایی به وسیله نشان‌های طیفی آن‌ها.

اطلاعات ماهواره‌ای سنجش از دور به همراه سیستم اطلاعات جغرافیایی، بهترین روش را برای مهندسین معدن، متخصصین زمین‌شناسی اقتصادی و دیگر محققین علوم زمین و برنامه‌ریزان ارائه می‌کند.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

آئین‌نامه داخلی کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال به تصویب رسید
راه اندازی ۵G در آمریکاشرکت های هواپیمایی بین المللی را ترساند
تعرفه و مدل مهندسی شبکه ملی اطلاعات اصلاح می شود
وان پلاس ۲ تلویزیون هوشمند اندرویدی عرضه می کند