نمونه مهندسی «سامانه اندازه‌گیری شدت میدان تشعشعات» تکمیل شد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت ارتباطات؛ محمد خوانساری در نشست خبری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهش درباره بومی‌سازی سامانه اندازه گیری شدت میدان پرتوهای رادیویی گفت: در این زمینه آزمایش‌ها توسط مراجع مربوطه انجام می‌شود. به نحوی که مرجع تصمیم‌گیری سازمان انرژی اتمی و مرجع فنی نیز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.

وی با بیان اینکه نمونه مهندسی این محصول تکمیل شده و آمادگی اعلام فراخوان داریم، افزود: در بهمن ماه فراخوانی اعلام می‌شود تا شرکت‌هایی که توان تولید انبوه سامانه اندازه‌گیری میزان تشعشعات رادیویی دارند، آمادگی خود را برای تولید اعلام کنند.

حمایت از پایان نامه های ارشد و دکترا از اسفندماه

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به حمایت از پایان‌نامه‌های دانشگاه‌ها نیز گفت: در کنار فعالیت‌های ترویجی برنامه حمایت از دانشگاه‌ها وجود دارد. از اسفند ماه، فعالیت جدید حمایت از پایان نامه‌ها به عنوان سرمایه ملی در دانشگاه‌ها انجام می‌شود که شامل پایان‌نامه کارشناسی ارشد است و اگر بازار و مشتری این موضوعات وجود داشته باشد حمایت‌های بیشتری انجام خواهد شد.

 وی افزود: حمایت از پایان‌نامه دکتری نیز در برنامه ما قرار دارد. این حمایت‌ها به صورت موضوعی و رقابتی در حوزه رایانش ابری، بلاک‌چین و رادیویی است. دانشجویانی که در این موضوعات پایان‌نامه خود را ارائه می‌کنند با راهنمایی اساتید می‌توانند در این رقابت شرکت کنند.

خوانساری با اشاره به حمایت از قطب‌های پژوهشی حوزه ICT گفت: قطب‌های پژوهشی که مجوزهای لازم را برای ثبت خود دریافت می‌کنند از اسفند ماه اعلام شده و مورد حمایت قرار می گیرند.

وی با بیان اینکه ما به دنبال پژوهش‌های دارای ارزش افزوده برای کشور هستیم، افزود: در پژوهش‌ها به اولویت‌ها، شاخص‌های کلیدی و تکالیف قانونی توجه می‌شود تا بتوانیم با بودجه محدود، حرکت‌های جهت‌دار در حوزه فناوری داشته باشیم.

نقشه راه بیگ دیتا آماده است

رئیس مرکز تحقیقات مخابرات با بیان اینکه در فناوری‌های نوین رصد، پایش و تحلیل روند فناوری انجام می‌شود خاطرنشان کرد: در حوزه ۵G، فناوری زنجیره‌ای بلوکی (بلاکچین)، فناوریهای رادیویی و اینترنت اشیا نقشه راه‌هایی تهیه شده که در بخش‌های مختلف وزارت ارتباطات به عنوان برنامه کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: نقشه راه فناوری «بیگ دیتا» نیز آماده شده که الزامات قانونی آن باید تهیه شود و برای این موضوع با سازمان تنظیم مقررات رادیویی در تعامل هستیم تا قوانین داده‌های کلان مورد نیاز را اجرا کنیم.

شعبه مشهد پارک فاوا راه اندازی می شود

خوانساری درباره کسب‌وکارهای دانش‌بنیان حوزه فاوا خاطرنشان کرد: در سال گذشته پارک حوزه فاوا افتتاح شد و امسال در دهه فجر شعبه مشهد این پارک افتتاح می‌شود. برای توسعه شبکه نوآوری و شبکه رشد نیز با جهت‌دهی فعالیت‌های این مراکز در ICT برنامه‌های حمایتی داریم که به زودی اعلام می‌شود.

وی با اشاره به وجود ۱۰ آزمایشگاه تخصصی در این پژوهشگاه برای ارزیابی و آزمون محصولات فناورانه و نیز وجود ۶ آزمایشگاه در دانشگاه‌ها برای تایید نمونه گفت: در موضوعات امنیت نیز آزمایشگاه تخصصی برای آزمون تجهیزات کنترل صنعتی وجود دارد که با سازمان فناوری اطلاعات به طور مستقیم در ارتباط است و امنیت صنایع آب، پتروشیمی گاز و… را مورد سنجش قرار می‌دهد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

دستاوردهای ICT کشور در نمایشگاه «اقتدار ۴۰» به نمایش گذاشته شد
تماس تلفنی مشترکان ۵ مرکز مخابراتی دچار اختلال می شود
آسیاتک با جشنواره «نت پاییزی» به استقبال سومین فصل سال رفت
خرید فیزیکی انواع کالا در خانه با فناوری هوش مصنوعی