نوستالوژی برندها / این قسمت: کلینکس


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

رسانه تبلیغات - مجری تبلیغات۰


بدون دیدگاه

نوستالوژی برندها / این قسمت: کلینکس

دنیای تبلیغات- آرش خیروی – در مطالبی که با عنوان نوستالژی برند‌ها منتشر خواهد شد، به نام‌های تجاری و محصولاتی خواهیم پرداخت که در کشور‌مان از بدو ورود، تبدیل به نامی برای تمام محصولات از آن نوع شدند و در واقع اسم آن محصولات خاص را تبدیل به برندی مشهور برای هر محصول دیگر از آن نوع کردند.

kleenex_logo-svg

کنینکس در واقع نام برندی است که برای محصولات بهداشتی و آرایشی که بر پایه کاغذ ساخته می‌شوند به‌کار می‌رود. محصولاتی نظیر دستمال کاغذی، دستمال توالت، حوله کاغذی، پوشک بچه و از این قبیل که نام تجاری آن توسط شرکت کیمبرلی کلارک زیر عنوان محصولات آرایشی، دارویی و کشاورزی در دهه ۲۰ میلادی ثبت شده است. کلینکس به‌قدری برند و مشهور و معتبری است که امروزه در ایالات متحده آمریکا، هر نوع محصول از این دست را با نام کلینکس خطاب می‌کنند. همان اتفاقی که در ایران هم افتاد و پس از ورود این محصول به کشور‌مان، به هز نوع دستمال کاغذی کلینکس گفته شد و به‌طوری این موضوع همه‌گیر شد که حتی تا به همین امروز هم این اشتباه رایج را می‌شنویم. هرچند دستمال‌های کاغذی و آرایشی برای قرن‌های متمادی در ژاپن وجود داشته و در حدود قرن هفدهم میلادی در اروپا شناخته شد، و از آن به عنوان دستمالی آرایشی و یک بار مصرف نام برده شد که خاندان سلطنتی و ثروتمندان ژاپنی از استفاده می‌کردند، اما اولین دستمال کاغذی در غرب، همین کلینکس بود که در سال ۱۹۲۴ به عنوان وسیله‌ای برای پاک کردن آرایش از روی صورت معرفی شد. این دستمال جایگزینی یکبار مصرف برای حوله‌های صورت و پارچه‌های پشمی محسوب می‌شد. چند سال بعد از رونمایی از کلینکس و به بازار آمدن آن، شرکت کیمبرلی کلارک سعی بر این داشت که شرکت‌های تبلیغاتی را برای آگهی دادن استفاده از این دستمال‌های یک بار مصرف هنگام سرماخورگی و تب یونجه که باعث عطسه و آبریزش بینی می‌شد قانع کند. در ابتدا شرکت‌های تبلیغاتی امتناع کردند اما در نهایت در دهه ۳۰ میلادی کلینکس با  شعار ” سرماخورگی خود را در جیب‌تان نگه‌ندارید” به عنوان یک دستمال یک‌بار مصرف جهت استعمال به شکل های متفاوت نیز وارد بازار شد. از آن به بعد کلینکس دامنه نفوذ و فروش و تولید خود را در سراسر دنیا گسترش داد. به‌طوری‌که امروز این محصول در ۳۰ کشور دنیا تولید، و در ۱۷۰ کشور جهان به فروش می رسد. بسیاری از لغت‌نامه‌ها از جمله دو لغت‌نامه معتبر و مرجع مریام وبستر و آکسفورد، نان کلینکس را هم‌معنی دستمال کاغذی و آرایشی آورده‌اند.

 

 

kleenex-tissues-ex-kleenex-small-40590

kleenex_do_not_erase_ad

kleenex-feel-good-600-76020

kleenex

ad_34483242_47e07dd36b79d590_web

kleenexfinal kleenex-ultrabalm-tissues-burning-nose-small-96900 shield-sneeze-swish-kids

%d8%a8%d8%a8%d8%b5%d8%ab%d8%a8%d8%b5

kleenex-balsam-press-ad

share_softness_383x212

 

 

 

./پایان
دنیای تبلیغات، رسانه تخصصی تبلیغات و برند در تلگرام را دنبال کنید


Print Friendly and PDF

برای دریافت آخرین مطالب، اخبار و تحلیل های دنیای تبلیغات پست الکترونیک خود را در کادر روبرو وارد نمایید و ایمیل ارسالی را تائید نمایید تا هیچ مطلبی را از دست ندهید!کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

پاسخی بگذارید