هماهنگی مناسب بین ماهواره و پرتابگر


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان فضایی ایران این سازمان اعلام کرد: با توجه به اینکه از هفته ها قبل تاریخ و زمان پرتاب ماهواره پیام مشخص بود این موضوع نشان می دهد در حوزه مدیریت کلان پروژه فضایی موفق عمل کرده ایم.

در یک بازه زمانی کوتاه ماهواره، ایستگاه های زمینی و پرتابگر کاملا با هم هماهنگ عمل کردند، این خود یک دستاورد است.

در پروژه پرتاب ماهواره پیام، ماهواره و ایستگاه های زمینی به درستی عمل کردند

در بازه زمانی که ماهواره در مدار بود، ارتباط ماهواره با مرکز کنترل اصلی در مرکز ماهدشت و نیز مرکز دیگر در قشم به خوبی برقرار شد و داده های تله متری در ۲ مرکز فوق دریافت شد بنابراین این موضوع نشان می دهد ماهواره و ایستگاه های زمینی به درستی عمل کرده اند.

رصد مراحل تزریق ماهواره در مدار از رصدخانه سازمان فضایی ایران

همزمان با پرتاب ماهواره پیام، تیم های رصدی در مرکز ماهدشت و چابهار برای اولین بار در پروژه های ماهواره ای سازمان همزمان با پرتاب اقدام به رصد کردند. این خود بیانگر وجود هماهنگی مناسب بین تیم ماهواره و پرتابگر و تیم های رصدی فضایی است و هم وجود دانش فنی و تخصص لازم به منظور رهگیری اپتیکی و نیز محاسبه پارامترهای مداری ماهواره که موضوع بسیار مهمی است.

برای اولین بار بعد از تزریق ماهواره پیام در مدار، رصد خانه سازمان فضایی ایران در مرکز ماهدشت موفق به رصد ماهواره شد. این مساله بیانگر دستیابی به دانش فنی رصد اپتیکی ماهواره است و نشان می دهد محاسبات انجام شده برای بیان محل جدایش ماهواره از ماهواره بر و محل تزریق در مدار به درستی صورت گرفته است که در زمان مناسب تلسکوپ به جهت مناسب در فضا نشانه روی شده است.

رئیس سازمان فضایی ایران نیز با اشاره به دستاوردهای کسب شده طی مراحل طراحی و ساخت ماهواره پیام گفت: جا دارد از تمامی متخصصان و دانشمندانی که طی چند سال اخیر در پروژه ماهواره پیام و ماهواره بر سیمرغ برای سربلندی ایران عزیز تلاش کردند تشکری ویژه نمایم.

 براری افزود: دستیابی کشور به دانش و فناوری طراحی و ساخت ماهواره و ماهواره بر عملیاتی، بسیار حائز اهمیت و مایه افتخار نظام اسلامی است.

 رییس سازمان فضایی ایران در ادامه گفت: بهره برداری از تجارب پروژه ماهواره پیام یاریگر ما در توسعه حوزه فضایی کشور در آینده خواهد بود.

وی ضمن تقدیر از حمایت های مهندس آذری جهرمی افزود: وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات با حمایت همه جانبه خود، بر تسریع روند توسعه این فناوری تاکید دارند و با یاری، همراهی و همدلی تمام متخصصین و با جدیت بیشتر این مسیر را دنبال خواهیم کرد.

رییس سازمان فضایی ایران ادامه داد: یکبار دیگر نیز از همکاری و همدلی ویژه تیم های فعال در طراحی و ساخت ماهواره پیام، ماهواره بر سیمرغ و ایستگاه های زمینی که بصورت شبانه روزی در حال تطبیق و آماده سازی برنامه امروز بودند قدردانی می نمایم.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

موس جدید برای کنترل راحت تر تماس‌های ویدئویی
۵۰۰ هزار گوشی آیفون قاچاقی وارد ایران شد
مجوز فعالیت خدمات دهندگان اینترنت TD-LTE تمدید می‌شود
بررسی همترازی دبیر شورای فناوری اطلاعات با معاون وزیر در دولت