همدستی فیس بوک با جنایتکاران جنگی در لیبی


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورج، بسیاری از قاچاقچیان عتیقه اشیای قیمتی را که از موزه‌های لیبی سرقت کرده‌اند از طریق فیس‌بوک به نمایش گذاشته و به فروش می‌رسانند و در اکثر موارد این اقلام به دست مجموعه دارانی در اروپا و آمریکا می‌افتد.

در تازه‌ترین رویداد از این دست یک قاچاقچی اشیای عتیقه در لیبی در تاریخ ۲۴ اکتبر مجموعه تصاویری از یک مجسمه روم باستان را با نیم تنه مرمری در یک گروه خصوصی فیس‌بوک به اشتراک گذاشت. این گروه برای قاچاق اشیای عتیقه تأسیس شده و یکی از ده‌ها گروهی است که بدین منظور در فیس‌بوک وجود دارد.

فیس‌بوک از ژوئن گذشته فروش مجسمه‌ها و اشیای تاریخی را از طریق این شبکه اجتماعی ممنوع کرده، اما برای شناسایی و برخورد با افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند جدیت ندارد. از سوی دیگر بسیاری از پست‌های ارسالی در گروه‌های مذکور به زبان عربی است و فیس‌بوک از نیروی تخصصی کافی برای بررسی چنین مطالبی برخوردار نیست.

در این شرایط فیس‌بوک در صورت شناسایی گروه‌های فعال در زمینه قاچاق عتیقه به جای اطلاع رسانی به پلیس و تلاش برای یافتن عوامل گرداننده گروه‌های یادشده آنها را تنها پاک می‌کند و از این طریق تمام اسناد موجود در مورد فعالیت این افراد را از بین می‌برد و هرگونه تحقیق در این زمینه را ناممکن می‌کند. در نتیجه فیس‌بوک خود به یک مشکل بر سر راه مقابله با قاچاقچیان عتیقه مبد