هوشمندسازی شبکه های آب و برق در کشور/ تخصیص وام به کسب وکارها


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد آذری جهرمی در همایش امضای سند اقدام مشترک توسعه کاربردهای فناوری های نوین اطلاعات میان وزارتخانه های ارتباطات و نیرو با اشاره به اینکه منابع سنتی مانند نفت، معادن و ذخایر زیرزمینی در اقتصاد دنیا در حال افول است، گفت: رشد اقتصاد دنیا با بهره وری امکان‌پذیر است و بهره‌وری نیز با ابزار فناوری اطلاعات تجلی پیدا می کند.

وی با اشاره به تاثیر شگرف فناوری اطلاعات در صنایع مختلف و با بیان اینکه انقلاب صنعتی چهارم در حال وقوع است، اظهار داشت: مقام معظم رهبری در جمع اعضای شورای عالی فضای مجازی به این نکته اشاره کردند که آینده به‌گونه‌ای رقم می خورد که مدیریت تحولات شهرهای ما در شهرها یا در کشورهای دیگر به وسیله شرکتها انجام می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تحول دیجیتال را تحولی تاثیرگذار عنوان کرد و گفت: امروز داده های مصرف انرژی و آب در دنیا توسط دستگاه‌های امنیتی جمع آوری و پردازش شده و برای اهداف اقتصادی استفاده می شود. در این راستا بنابر دستور رئیس جمهور و تعیین تکلیف هیات دولت، وزارت ارتباطات مسئولیت سند تحول دیجیتال کشور و برنامه ریزی برای اقتصاد دیجیتال را برعهده گرفته است.

وی با بیان اینکه تحول در اقتصاد دیجیتال اتفاقی است که در ۱۰ سال آینده رخ می دهد افزود: نباید مانند کسانی که در سال های گذشته مسئولیت داشتند و درباره موضوع شبکه های اجتماعی و فضای مجازی کاهلی کردند، زمان را از دست داده و در چند سال آینده شاهد عقب افتادگی در این حوزه باشیم.

جهرمی با اشاره به سند اقدام مشترک میان وزارت ارتباطات و نیرو برای هوشمندسازی شبکه های آب و برق در کشور، افزایش بهره وری در کنار توسعه اشتغال در کشور و ایجاد بازار برای کسب و کارهای نوپا را از جمله اهداف این همکاری مشترک برشمرد.

وی با بیان لزوم تعیین و تبیین مدل اقتصادی تحول دیجیتال در حوزه آب و برق گفت: به طور مثال در هوشمندسازی کنتورها نمی توانیم به کاربر نهایی الزام کنیم که هزینه هوشمندسازی را بپردازد، بلکه باید نحوه تخصیص اعتبار آن استخراج و برای انجام آن مدل اقتصادی تعریف شود.

وزیر ارتباطات با توصیه به اینکه بهتر است وزارت نیرو از تصدی گری در این حوزه خارج شود و فقط استانداردسازی کند، افزود: داده های این حوزه را آزاد کنیم تا بخش خصوصی بتواند از آنها استفاده کند و از منابع حاصل از صرفه جویی در این حوزه برای تقویت فعالان این بخش استفاده شود. از سوی دیگر آمادگی داریم تا از منابع پست بانک ایران به عنوان بانک عامل وزارت ارتباطات برای حمایت از شرکت هایی که در حوزه تحول دیجیتال در بخش آب و برق فعالیت می کنند، استفاده کنیم.

آذری جهرمی با اشاره به فشارهای همه جانبه ای که به صنعت آب و برق وارد می شود، تصریح کرد: فشارهای زیست محیطی، تغییرات آب و هوایی و تحریم ها، فشارهای همه جانبه ای هستند که می تواند انگیزه بالایی برای حرکت در مسیر بهبود بهره وری ایجاد کند تا اقتصاد دیجیتال را برای کشور خود بسازیم.

وی به مصرف بالای آب در کشاورزی نیز اشاره کرد و افزود: تفاهم نامه ای نیز در این حوزه با وزارت جهاد کشاورزی منعقد شده که بر اساس پیش بینی ها با هوشمند سازی آبیاری کشاورزی تا ۳۵ درصد در مصرف آب صرفه جویی می شود که رقم بسیار مناسبی در این حوزه است.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

استفاده از واقعیت افزوده برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی
تذکر رئیس جمهور به محاسبه اشتباه جهرمی از رشد شبکه ملی اطلاعات
اولین مرکز داده اقماری شبکه ملی اطلاعات راه اندازی شد 
جزئیات واگذاری بسته ۵۰ میلیونی به استارت‌آپهای آسیب دیده از کرونا