و خیانت همیشه از مورد اعتمادترین فرد صورت می گیرد… / تحلیل یکی از هوشمندانه ترین پوسترهای سالهای اخیر در خصوص آزار و اذیت جنسی کودکان


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

رسانه تبلیغات - مجری تبلیغات۰


بدون دیدگاه

و خیانت همیشه از مورد اعتمادترین فرد صورت می گیرد… / تحلیل یکی از هوشمندانه ترین پوسترهای سالهای اخیر در خصوص آزار و اذیت جنسی کودکان

دنیای تبلیغات- علیرضا نصرتی– بنیاد معصومیت در خطر، یک بنیاد حفظ حقوق کودکان است که در سال ١٩٩٩ توسط مارگارت مید در فرانسه تاسیس شد. فعالیت این بنیاد، مبارزه با تجاوز و آزار جنسی کودکان در سراسر جهان است و سعی دارد از کودکان در مقابل این رفتارها مراقبت کند. این بنیاد در تلاش است با برگزاری کلاسهای اموزشی و تولید محتوا و انتشار کمپینهای تبلیغاتی، فرهنگ و اطلاعات مردم را نسبت به این موضوع ارتقا دهد.
این بنیاد کمپین زیر را با همین هدف منتشر کرده است.

photo_2016-10-24_08-40-52
این کمپین به روش خلاقانه ای این پیام را می رساند که بیشتر کسانی که کودکان را مورد اذیت و آزار جنسی قرار میدهند، همان کسانی  هستند که کودکان به آنها اعتماد دارند، مانند اعضای خانواده و فامیل یا مربی ورزش  و معلم مدرسه.
از آنجایی که بچه ها با عروسکهایشان دوست هستند و یک رابطه عمیق و همراه با اعتماد بین آنها برقرار است، در این کمپین عروسکها به شکل آدمهای واقعی درآمده اند، یعنی همان آدمهای قابل اعتمادی که در زندگی واقعی، بیشترین آمار آزار جنسی، از سوی آنها بوده است.

photo_2016-10-24_08-40-43

این کمپین یکی از بهترین کمپینهای تبلیغاتی با موضوع کودکان است، تمام قوانین و اصولی که در طراحی یک کمپین تبلیغاتی نقش دارند، در این کار به بهترین شکل رعایت شده اند، ایده بکر و ارژینال است. بچه هایی که برای عکاسی انتخاب شده اند چهره دلنشین و مناسبی دارند. ترکیب بندی، رنگ و نور عکسها حرفه ایست و طراحی عروسکها هم عالی انجام شده است. به طور کلی تمام جزییات این کار با وسواس خاصی طراحی و اجرا شده اند.
بچه ها وسط کادر ایستاده اند و سرشان در یک سوم بالای کادر و روی خط طلایی قرار گرفته است، نگاهشان متمایل به سمت بالاست و مشخص است که دارند به آدمی نگاه می کنند که از آنها بلندتر است، آنها دارند به ما نگاه میکنند، مخاطب آنها ما ادم بزرگهایی هستیم که داریم این آگهی را می بینیم. آنها تک و تنها در یک اتاق قرار گرفته و به ما چشم دوخته اند. حالتی که به خود گرفته اند و نگاهشان معصومانه است. آنها
آسیب پذیر و شکننده به نظر می رسند و انگار از ما کمک می خواهند، این پوزیشن و نگاه، نقش بزرگی در گیرایی و تاثیرگذاری این کمپین دارد.
اتاقی که بچه ها در آن قرار دارند، کاملا عادی و طبیعی است. یک نور ملایم، اتاق را روشن کرده، رنگهای روشن و کودکانه در اتاق، وسایل و لباس بچه ها به چشم می خورد. هیچ سایه  تاریک و اغراق آمیزی در تصویر وجود ندارد. طراح از نگاه کلیشه ای دوری نموده و برای انتقال حس ترس و خشونت از مولفه های بصری تکراری (مثل سایه های ترسناک روی دیوار) استفاده نکرده، برعکس تلاش داشته همه چیز کاملا طبیعی باشد. تنها عنصر غیر طبیعی این تصویر، عروسکها هستند.
دلیل این کار این است که برای این بچه ها هم، همه چیز عادی و طبیعی بوده، زیرا کسی که از آنها سواستفاده کرده را می شناخته و به او اعتماد داشته اند. در واقع این ماجرا برای بچه ها مثل یک بازی بوده است، چیزی مثل عروسک بازی. آنها هنوز عروسکشان را محکم در آغوش گرفته اند.

 

photo_2016-10-24_08-40-47

عروسکها بسیار خوب شخصیت پردازی و طراحی شده اند، آنها نقش منفی این داستانند و مثل شخصیتهای منفی یک فیلم سینمایی انیمیشن، برای طراحی آنها فکر و زمان صرف شده است، تیپ و شخصیت آنها برایمان آشناست.
یکی ازعروسکها زیرپوش به تن دارد و بازویش را خالکوبی کرده. عروسک دیگر که لباس رسمی و کراوات دارد، می تواند یک آدم آشنا در خارج از محیط خانه باشد، مثل معلم و آن که موهایش را بسته وهدفون در گوش دارد، یک جوان امروزی است که با توجه به چوب هاکی و کتانی افتاده در اتاق پسرک، می تواند مربی ورزش پسربچه قصه ما باشد. تنوعی که در طراحی عروسکها وجود دارد نشانه این است که در تمام گروه های اجتماعی که با کودک ما سرو کار دارند ممکن است آدمهایی باشند که بخواهند از او سو استفاده جنسی بکنند.

خلاقیتی که در ایده پردازی، و وسواسی که در اجرای این کمپین بکار رفته است، یک کلاس درس خوب برای کسانی است که در صنعت تبلیغات ایران فعالیت می کنند. امیدوارم روزی شاهد تولید چنین کمپینهای خلاقانه ای در صنعت تبلیغات ایران باشیم.

./پایان
دنیای تبلیغات، رسانه تخصصی تبلیغات و برند در تلگرام را دنبال کنید

نویسنده : علیرضا نصرتی


طراح گرافیک
کارشناس تبلیغات و تحلیلگر تبلیغات چاپی


Print Friendly and PDF


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

پاسخی بگذارید