پایان ساخت ماهواره‌های بومی در کشور در ابتدای سال آینده


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان فضایی ایران، مرتضی براری در بازدید از برخی از پروژه های طراحی و ساخت ماهواره های بومی گفت: در حال حاضر چندین پروژه ماهواره ای در دستور کار مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور بوده که امیدواریم در سال جاری با تداوم روند کنونی پیشرفت کار، شاهد اتمام برخی از این پروژه ها بوده و مابقی نیز در ابتدای سال آتی به پایان برسند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: با توجه به برنامه راهبردی تدوین شده برای توسعه ماهواره های بومی تا افق چشم انداز ۱۴۰۴، پروژه های جدیدی نیز در سال جاری و سال های آتی تعریف و اجرایی خواهد شد تا در افق چشم انداز، شاهد تامین بخش عمده ای از نیازهای فضایی کشور از طریق ماهواره های بومی باشیم.

رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه روند کنونی اجرای پروژه های ماهواره ای مورد رصد و پایش دائمی سازمان فضایی ایران قرار داشته و روند کنونی پیشرفت کار، می تواند جبران کننده بخشی از عقب ماندگی در این حوزه باشد، از تامین منابع اعتباری مورد نیاز این پروژه ها در سال جاری خبر داد.

براری گفت: موضوع ساخت ماهواره های بومی به عنوان اولویت اول برنامه توسعه فضایی کشور مدنظر سازمان فضایی و وزارت ارتباطات است.

وی با اشاره به اینکه توسعه فناوری فضایی و تامین زیرساخت های مورد نیاز این بخش با جدیت در دستور کار سازمان فضایی قرار دارد، اظهار داشت: در حال حاضر روند توسعه ماهواره های بومی کشور نه تنها در سطح دانشگاه ها و مراکز پژوهشی به عنوان مجریان پروژه جریان دارد،‌ بلکه این فعالیت ها منجر به شکل گیری طیف گسترده ای از شرکت های دانش بنیان شده که در امر طراحی و ساخت اجزا و المانهای مورد استفاده در ماهواره ها فعالیت می کنند.

براری گفت: برخی از این شرکت ها محصولات خود را از مرحله تحقیق و توسعه گذرانده و وارد فاز تجاری کرده‌اند که اقدامی حائز اهمیت است و سازمان فضایی ایران نیز از تجاری سازی محصولات دانش بنیان در این حوزه حمایت می کند.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

شکایت از آمازون در پی ابتلای کارگران به کرونا
استان های نیمه غربی کشور در معرض ریسک بالای آتش سوزی قرار دارند
امکان حضور استارت‌آپ ها در مناقصات بخش فضایی فراهم شد
هواوی تراشه های آمریکایی را جایگزین می کند