پایش ماهواره ای تغییرات سطح آب دریاچه ارومیه


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرنگار مهر، پایش بهنگام روند تغییرات سطح آب دریاچه ارومیه با استفاده از سامانه پایش ماهواره‌ای کرانه توسط سازمان فضایی ایران انجام شده است.

سامانه پایش ماهواره‌ای بدنه‌ها و پهنه‌های آبی در سطح کشور (کرانه) توسط سازمان فضایی ایران و با بهره گیری از توانمندی بخش خصوصی توسعه داده شده است.

این سامانه با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و فناوری سنجش از دور به نظارت بر مساحت آبی دریاچه ارومیه به عنوان یکی از مهمترین پهنه‌های آبی کشور پرداخته است.

دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی ایران است که در ردیف بیست و پنجمین دریاچه بزرگ دنیا از نظر مساحت قرار می‌گیرد.

این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه آب شور در خاورمیانه و ششمین دریاچه بزرگ آب شور دنیا است.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه ۵۱٬۸۷۶ کیلومتر مربع است که معادل بیش از ۳٪ مساحت کل کشور ایران است.

این حوضه آبریز توسط مجموع ۶۰ رودخانه سیرآب می‌شود که ۲۱ رودخانه دائمی یا فصلی و ۳۹ رودخانه آن دوره‌ای هستند. از این میان زرینه رود، سیمینه رود و آجی چای (تلخه‌رود) ورودی‌های اصلی به دریاچه ارومیه هستند.

پایش ماهواره ای تغییرات سطح آب دریاچه ارومیه

با استفاده از تصاویر ماهواره سنجش از دور لندست ۸ از خردادماه ۱۳۹۹ تا اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ تغییرات سطح آب دریاچه ارومیه مورد پایش قرار گرفته و مساحت سطح آب آن برآورد شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که کمترین مساحت سطح آب دریاچه مربوط به تاریخ ۳ آبان ۱۳۹۹ حدود ۳۰۰۷ کیلومتر مربع و بیشترین مساحت سطح آب مربوط به تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ با حدود ۳۴۶۶ کیلومتر مربع است.

پایش ماهواره ای تغییرات سطح آب دریاچه ارومیه

با استفاده از سامانه پایش ماهواره‌ای کرانه مساحت سطح آب دریاچه ارومیه در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ حدود ۳۱۶۳ کیلومتر مربع برآورد شده که در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته که مساحت دریاچه حدود ۳۵۲۹ کیلومترمربع بوده، مساحت این دریاچه حدود ۱۰ درصد کاهش داشته است.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

نام ۱۰ دانشگاه برتر در هوش مصنوعی/ کشورهای پیش‌رو در AI کدامند
رگولاتور چین درباره توزیع کنندگان تراشه خودرو تحقیق می کند
توئیتر حساب جعلی نویسنده مشهور را تایید و بعد رد کرد
محصولات آینده نوکیا فاش شد