پنل نقد و بررسی قرآن کاوی رایانشی برگزار می شود


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

علیرضا طالب پور در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به «پنل نقد و بررسی قرآن کاوی رایانشی» گفت: این پنل توسط دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی، روز دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ در تالار ابوریحان ساعت ۱۰ الی ۱۲ برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: کاوش و تحقیق در قرآن با رایانه موضوع مهمی است که از ابعاد مختلف می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد. تلاش برای یافتن نظم ویژه در حروف، کلمات، عبارات، وزن و موسیقی قرآن از یک طرف و تلاش برای فهم بهتر قرآن از طریق نگاه سیستمی، ساختاری و شبکه ای به آیات و مفاهیم قرآن از طرف دیگر دو نگاه عمده‌ای است که دراین موضوع وجود دارد.

رئیس پژوهشکده اعجاز قرآن و عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: همچنین با ابزارهای پردازش زبان طبیعی می‌توان به کمی کردن مفاهیمی همچون زیبایی متن فکر کرد تا بتوان متن قرآن را با دیگر متون مقایسه کرد.

وی ادامه داد: البته از جهات دیگری نیز می‌توان به این موضوع نگریست که در این پنل با حضور پیشگامان این بحث به نقد و بررسی آنها می‌پردازیم.

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی افزود: علیرضا طالب‌پور به عنوان برگزار کننده پنل و اساتید، بهروز مینایی، محمد رضا فقیهی حبیب آبادی، بابک خدادوست، قاسم درزی و فرزانه روحانی مشهدی به عنوان میهمان در این پنل حضور خواهند داشت.

وی ادامه داد: همزمان دو پنل دیگر یکی راجع به پردازش زبان فارسی توسط مهرنوش شمس فرد و دیگری به نام پردازش هوشمند و سامانه‌های بیومتریک توسط محسن ابراهیمی مقدم برگزار می‌شود.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

شورای عالی فضای مجازی تصمیمی برای فیلتر اینستاگرام نداشته است
قانون استرالیا علیه فیس بوک و گوگل آمریکا را نگران کرد
هیات نظارت فیس بوک درباره حساب ترامپ تصمیم می گیرد
پروژه اینترنت بالنی تعطیل می شود